DALAS – Mađarski premijer Viktor Orban pozvao je u četvrtak navijačke američke konzervativce da „vrate institucije“, drže se tvrdokornih stavova o pravima homoseksualaca i imigraciji i da se bore za sledeće predsedničke izbore u SAD kao ključni trenutak za njihova uverenja, piše AP.
Bujni klicanja i ovacije na Konzervativnoj političkoj akcionoj konferenciji za krajnje desničarskog premijera, koji je kritikovan zbog podrivanja demokratskih institucija svoje zemlje, demonstrirali su sve veći zagrljaj između Orbana i republikanaca u SAD.
Orban je poručio okupljenima u plesnoj sali konvencije u Dalasu da se sada fokusiraju na izbore 2024, rekavši da imaju „dve godine da se pripreme“, iako nije podržao nijednog kandidata ili stranku.
„Pobeda se nikada neće naći ako se krene putem najmanjeg otpora“, rekao je on tokom jednog od glavnih termina trodnevnog CPAC događaja. „Moramo da vratimo institucije u Vašingtonu i Briselu. Moramo pronaći prijatelje i saveznike jedni u drugima.”
Osvrćući se na liberale, rekao je: „Oni me mrze i kleveću mene i moju zemlju, kao što mrze vas i klevetaju vas za Ameriku za koju se zalažete.
Njegov ulazak je izazvao veću dobrodošlicu nego guverner Teksasa, republikanac Greg Abot, nekoliko trenutaka ranije na istoj bini. Odatle su navijanje nastavljeno dok je Orban preplitao napade na LGBTK prava, hvalio se smanjenjem abortusa u Mađarskoj i slavio tvrdokorne mere za useljavanje kod kuće.
Među ostalim govornicima biće i bivši predsednik Donald Tramp — koji se sastao sa Orbanom ranije ove nedelje i obratiće se skupu u subotu — republikanska predstavnica Mardžori Tejlor Grin iz Džordžije i republikanski kandidati koji su nedavno pobedili na primarnim izborima GOP-a u utorak.
Orbanova poseta SAD usledila je usred negativnih reakcija kod kuće i u Evropi zbog antimigrantskih primedbi u kojima je kritikovao da Evropa postane društvo „mešovite rase“. Jedan od njegovih najbližih saradnika uporedio je njegove komentare sa nacističkom retorikom i u znak protesta podneo ostavku. Orban je rekao publici u Teksasu da će ga mediji prikazati kao rasističkog moćnika i odbacio one koji bi njegovu vladu nazvali rasističkom kao „idiote“.
Njegov poziv u CPAC odražava sve veći zagrljaj konzervativaca mađarskog lidera čija zemlja ima jednopartijsku vladu. Orban se takođe smatra najbližim saveznikom ruskog predsednika Vladimira Putina u Evropskoj uniji.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je u četvrtak da predsednik Džo Bajden nije planirao da razgovara sa Orbanom dok je u Sjedinjenim Državama. .
„Dolazi na privatni poziv“, rekao je Kirbi. „Gospodin. Orban i CPAC, mogu da razgovaraju o njegovoj poseti.
Tramp je pohvalio Orbana, koji je premijer već 12 godina, nakon njihovog ovonedeljnog sastanka na Floridi.
„Malo ljudi zna toliko o tome šta se danas dešava u svetu“, rekao je bivši predsednik u izjavi posle sastanka.
Za neke koji prisustvuju trodnevnoj konferenciji, Orban je uzorni lider koji ostavlja utisak izvan Mađarske zbog svoje politike i ličnosti.
Pohvalili su ga zbog njegovih mera bezbednosti na granicama i za pružanje finansijskih subvencija Mađarskim ženama, što je Orban nazvao naporima da se suprotstavi opadanju stanovništva Mađarske. Lila Vesi, koja se 1980-ih preselila u Dalas iz Mađarske sa suprugom Edeom, rekla je da ono što čuje u Mađarskoj je da Orban nije antidemokratski nastrojen.
„Ne znam kako se dogodilo da su ga konzervativci nekako otkrili“, rekla je Ede Vesi, 73. „On podržava tradicionalne vrednosti. On izdržava porodicu.”
Skot Huber, koji se sastao sa Orbanom zajedno sa drugim učesnicima CPAC-a na privatnom događaju nekoliko sati pre govora, rekao je da je premijer izrazio nadu da će SAD „malo ublažiti uticaje krajnje levice” na novembarskim izborima na sredini mandata. Ovaj 67-godišnji Pensilvanac rekao je da se ne bi složio sa opisom Orbana kao autokratskog i da je poremetio demokratske norme, ali je rekao da misli da će se to vremenom promeniti.
O tome zašto Orban osvaja toliko konzervativaca, Huber je ukazao na Orbanove napade na Džordža Soroša, američko-mađarskog milijardera i filantropa koji je uporni kritičar mađarske vlade i pristalica liberalnih ciljeva.
„Zato sam bio toliko zainteresovan da ga vidim“, rekao je Huber.
Preko svoje kancelarije za komunikacije, Orban je odbio zahtev Asošiejted presa za intervju pre svog govora u Dalasu.
AP-u i drugim međunarodnim novinskim organizacijama takođe je zabranjeno da prate CPAC konferenciju održanu u Budimpešti u maju, prvu konferenciju grupe u Evropi. Tokom tog skupa, Orban je nazvao Mađarsku „bastionom konzervativnih hrišćanskih vrednosti u Evropi“ i pozvao konzervativce u SAD da pobede „dominaciju progresivnih liberala u javnom životu“.
Sebe je nazvao pobornikom onoga što naziva „neliberalnom demokratijom“.
Orban je bio premijer Mađarske između 1998. i 2002. godine, ali njegov rekord od ponovnog preuzimanja funkcije 2010. izazvao je kontroverze i zabrinutost da će Mađarska kliziti u autoritarnu vlast. Sebe je prikazao kao branioca evropskog hrišćanstva od muslimanskih migranata, naprednjaka i „LGBTK lobija“.
Prošle godine, njegova desničarska partija Fides zabranila je prikazivanje homoseksualnosti ili promene pola u medijima koji ciljaju na osobe mlađe od 18 godina. Informacije o homoseksualnosti takođe su bile zabranjene u školskim programima seksualnog obrazovanja, ili u filmovima i reklamama dostupnim maloletnicima.
Neki od najvećih aplauza tokom Orbanovog govora došli su kada je opisao porodični okvir Mađarske.
„Da rezimiramo, majka je žena, otac je muškarac i ostavite našu decu na miru, tačka“, rekao je on.
Orban je konsolidovao vlast nad pravosuđem i medijima u zemlji, a njegova stranka je iscrtala zakonodavne okruge na način koji opozicionim strankama otežava osvajanje poslaničkih mesta — donekle slično nastojanjima partizana da usvoje mesta u zakonodavstvu i Kongresu SAD. proces trenutno favorizuje republikance jer oni kontrolišu više državnih zakonodavnih tela koja stvaraju te granice.
Orbanovi potezi naveli su međunarodne političke posmatrače da ga etiketiraju kao lice novog talasa autoritarnosti. Evropska unija je pokrenula brojne sudske postupke protiv Mađarske zbog kršenja pravila EU i zadržava milijarde sredstava za oporavak i kredite zbog kršenja standarda vladavine prava i nedovoljnih zaštitnih mera za borbu protiv korupcije.