UJEDINjENE NACIJE – Pedeset uglavnom zapadnih zemalja pozvalo je Kinu u ponedeljak da u potpunosti primeni sve preporuke iz izveštaja UN u kojem se zemlja optužuje za moguće „zločine protiv čovečnosti“ protiv Ujgura i drugih pretežno muslimanskih etničkih grupa, uključujući preduzimanje brzih koraka za oslobađanje svih „samovoljno lišeni slobode“ u krajnjoj zapadnoj provinciji Sinđang, prenosi AP.
Ambasador Kanade u UN-u Bob Rae pročitao je saopštenje na sastanku Komiteta za ljudska prava Generalne skupštine izražavajući ozbiljnu zabrinutost zbog situacije sa ljudskim pravima u Kini i dosadašnjeg neuspeha Pekinga da razgovara o nalazima izveštaja o tekućim kršenjima protiv Ujgura i drugih muslimanskih grupa. .
Grupe za ljudska prava optužile su Kinu da je pomestila milion ili više ljudi iz manjinskih grupa u logore gde su mnogi rekli da su bili mučeni, seksualno zlostavljani i primorani da napuste svoj jezik i veru. Kampovi su bili samo deo onoga što su organizacije za ljudska prava nazvale nemilosrdnom kampanjom protiv ekstremizma u Sinđangu, koja je takođe uključivala drakonsku politiku kontrole rađanja i sveobuhvatna ograničenja kretanja ljudi.
Procena Kancelarije UN za ljudska prava sa sedištem u Ženevi objavljena je u poslednjem zapisniku četvorogodišnjeg mandata Visokog komesara za ljudska prava Mišel Bačelet 31. avgusta. Ona je u velikoj meri potvrdila ranije izveštaje istraživača, grupa za zastupanje i novinskih medija.
U izveštaju se zaključuje da je Kina počinila ozbiljna kršenja ljudskih prava u okviru svoje antiterorističke i antiekstremističke politike i poziva se na „hitnu pažnju“ UN, svetske zajednice i same Kine da se pozabave tim problemima.
U saopštenju 50 zemalja izveštaj se naziva „nezavisnom, autoritativnom procenom koja se u velikoj meri oslanja na kinesku evidenciju“ i „daje važan doprinos postojećim dokazima o ozbiljnim i sistematskim kršenjima ljudskih prava u Kini“.
U svetlu „ozbiljnosti“ ocene izveštaja, zemlje su izrazile zabrinutost „što je Kina do sada odbijala da razgovara o svojim nalazima“ i pozvale vladu „da u potpunosti primeni preporuke“.
Pored poziva na ispunjenje preporuke za oslobađanje svih proizvoljno pritvorenih, 50 zemalja pozvalo je Kinu da razjasni „sudbinu i gde se nalazi nestalih članova porodice“ i dogovori bezbedne kontakte i okupljanja.
U odgovoru na tu izjavu, Uighur Human Rights Project je tvitovao da „sve veći broj država članica UN odustaje od tretmana Kine prema Ujgurima“.
Britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli napisao je na Tviteru da izjava „koju podržava rekordnih 50 zemalja na 6 kontinenata, pokazuje rastuću širinu međunarodne zabrinutosti“.
50 zemalja koje su potpisale izjavu su: Albanija, Andora, Australija, Austrija, Belgija, Belize, Bugarska, Kanada, Češka, Hrvatska, Danska, Estonija, Esvatini, Finska, Francuska, Nemačka, Gvatemala, Island, Irska, Izrael, Italija, Japan, Letonija, Liberija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Maršal Ostrva, Monako, Crna Gora, Nauru, Holandija, Novi Zeland, Severna Makedonija, Norveška, Palau, Poljska, Portugal, Rumunija, San Marino, Slovačka, Slovenija, Somalija, Španija, Švedska, Švajcarska, Turska, Ukrajina, Ujedinjeno Kraljevstvo i Sjedinjene Države.
Prošle nedelje, SAD, UK i drugi organizovali su sastanak nakon izveštaja bivšeg visokog komesara koji je uključivao ambasadore UN, ujgurske zagovornike ljudskih prava, specijalnog istražitelja UN za prava manjina i Human Rights Vatch.
Kineska misija Ujedinjenih nacija poslala je pismo svim državama članicama UN u kojem izražava svoje „odlučno protivljenje“ sastanku i snažno preporučuje da bojkotuju „ovaj anti-kineski događaj“.
„To je politički motivisan događaj“, navodi se u pismu do kojeg je došao Asošijeted pres. „Kosponzori koriste pitanja ljudskih prava kao političko oruđe za mešanje u unutrašnje stvari Kine poput Sinđijanga, da bi stvorili podele i turbulencije i ometali razvoj Kine.
Nazvavši događaj „propagandom dezinformacija“, u pismu se optužuju sponzori za kršenje „cilja i principa Povelje UN i normi međunarodnih odnosa“.