Lider antimonarhijske grupe Republika i drugi članovi pušteni su iz pritvora nakon višesatnog pritvora tokom subotnjeg krunisanja kralja Čarlsa, što je pokrenulo pitanje da li je reakcija policije bila proporcionalna.
Policija je uhapsila lidera Republike Grahama Smita i još 51 osobu u centru Londona, dok se hiljade kraljevskih obožavatelja okupljalo na ulicama u subotu na krunisanju kralja Čarlsa, rekavši da je njihova dužnost da spreče nerede nadmašuje pravo na protest.
Republika je saopštila da su pritvoreni članovi počeli da puštaju na slobodu u subotu kasno uveče, posle skoro 16 sati pritvora.
„Sada sam izašao iz policijske stanice… Ne budite zabune. U Velikoj Britaniji više nema prava na mirne proteste“, napisao je Smit na Tviteru.
„Mnogo puta su mi rekli da je monarh tu da brani naše slobode. Sada su naše slobode napadnute u njegovo ime.“
Policija je u subotu saopštila da razume zabrinutost javnosti nakon hapšenja, ali je rekla da je reagovala nakon što je dobila informaciju da su demonstranti odlučni da ometaju povorku krunisanja.
Šef londonske policije Mark Rouli upozorio je u petak da će policija preduzeti mere ako demonstranti pokušaju da „ometaju uživanje i proslavu“ ljudi, rekavši da će biti „veoma niska tolerancija“ na poremećaje.
U odvojenom incidentu, došlo je do spora nakon što je policija uhapsila tri osobe u subotu rano ujutro i uhvatila niz alarma za silovanje.
Policija je pozvala obaveštajne podatke da je bilo planova da se povorka omete alarmima, ali je lokalno Vestminstersko veće izrazilo zabrinutost da su privedeni volonteri obučeni za šemu noćne bezbednosti.
„Duboko smo zabrinuti zbog izveštaja o hapšenju naših volontera iz Night Stars-a preko noći“, rekao je lokalni odbornik Aicha Les, dodajući da se volonterima nudi podrška.
„Radimo sa Metropoliten policijom da utvrdimo šta se tačno dogodilo.
Ves Streeting, viši poslanik iz opozicione Laburističke partije, odbio je da komentariše konkretna hapšenja dok su istrage u toku, ali je rekao da će londonska policija morati da bude odgovorna da li je njihov opšti pristup krunisanju bio proporcionalan.
Desetine hiljada ljudi ispostavilo se da vide novokrunisane kralja Čarlsa i kraljicu Kamilu, koji su se u državnom kočiji vratili u Bakingemsku palatu posle subotnje službe u Vestminsterskoj opatiji.
Nisu svi koji su došli da gledaju bili tu da bodre Čarlsa, sa stotinama republikanaca koji su zviždali i mahali transparentima na kojima je pisalo „Nije moj kralj“.
Ministarka kulture Lusi Frejzer rekla je da ima ogromno poverenje u policiju i dodala da su bili u pravu što su zauzeli oštriji stav u vezi sa događajem koji bi mogao da pokrene pitanja o nacionalnoj bezbednosti.
„Mislim da je generalno (policija) uspela da ispravi tu ravnotežu“, rekao je Frejzer za Skaj njuz.