Novo istraživanje pokazuje da više od 550 zaposlenih Evropskog parlamenta, gotovo polovina ispitanika, tvrdi da su bili psihički uznemiravani na poslu.
Anonimna anketa, koju je sprovela grupa za kampanju MeTooEP, upitala je 1135 članova osoblja i poslanika, između juna i avgusta 2023. o njihovim iskustvima uznemiravanja na radnom mestu. Osam poslanika u Evropskom parlamentu odgovorilo je na anketu, od kojih je šest izjavilo da su doživeli uznemiravanje, prenosi Politico .
Gotovo polovina ispitanih (49,6 posto) izjavila je da je doživela psihičko uznemiravanje na poslu, 15,5 posto da je doživelo seksualno uznemiravanje, a 8,1 posto da je doživelo fizičko uznemiravanje.
“Ove brojke su jednostavno previsoke”, rekla je Vlada Polisadova, parlamentarna pomoćnica i volonterka u MeTooEP-u, koja se bori protiv seksualnog uznemiravanja i nastoji da poboljša uslove rada u Evropskom parlamentu. Broj osoba koje su svedočile ili doživele uznemiravanje je prevelik, dodala je.
Istraživanje je takođe pokazalo da je 42,4 posto ljudi svedočilo nekom obliku uznemiravanja na radnom mestu. Mnogi ispitanici rekli su da nisu zvanično prijavili zlostavljanje, a kao razloge su naveli da je “uznemiravač bio moćniji”, “nedostatak poverenja”, “strah od posledica”, ali i “nejasan postupak prijave”.
Oni koji su pokrenuli to pitanje unutar Parlamenta najčešće su izvestili da ništa nije preduzeto – da ih nisu ozbiljno shvatali, ili da ih je nadređeni kaznio. Nijedna osoba nije odabrala odgovor ankete “neko je razgovarao s uznemiravačem da promeni ponašanje”.
Mnogi su izvestili da su naknadno premešteni na drugo radno mesto, dok su neki bili podstaknuti da u potpunosti napuste Parlament.
“Dok se ovaj parlament približava kraju i gledamo prema sledećem, važno je još aktivnije sarađivati s muškarcima dok pokušavate da razvijete kulturu poštovanja i bezbednosti na radnom mestu, kulturu bez straha, kulturu koja se kasnije širi u šire društvo”, rekla je narodna pravobraniteljka EU Emili O’Reli.