Australijske nuklearne podmornice ključne su za odbranu 36.000 kilometara obale zemlje i održavanje prednosti u odnosu na Kinu, čije rastuće vojno prisustvo znači da sukob može izbiti bez prethodne najave, rekli su zvaničnici odbrane i vladini savetnici, preneo je Rojters.
Prelazak sa australijske dizel-električne flote na podmornice na nuklearni pogon donosi dodatni domet, mogućnost prikrivanja i udara – ključne sposobnosti s obzirom na to da se Kanbera oslanja na morski teret za trgovinu i podmorske kablove za telekomunikacije, rekli su.
„Ovo je najveći korak napred u našoj vojnoj sposobnosti koji smo imali od kraja Drugog svetskog rata“, rekao je u petak australijski ministar odbrane Ričard Marles. „Ovo, više od svega što možemo da uradimo, omogućiće nam u prilično teškom svetu da se brinemo o sebi.
Rojters je izvestio da se očekuje da će Australija kupiti do pet američkih podmornica klase Virdžinija 2030-ih, pre nego što izgradi novu podmornicu britanskog dizajna u Južnoj Australiji u okviru partnerstva sa obe zemlje pod nazivom AUKUS. Pre toga, oko 2027. godine, očekuje se da će američke nuklearne podmornice biti raspoređene u Zapadnoj Australiji.
Očekuje se da će tri zemlje saopštiti detalje plana u ponedeljak u San Dijegu. Prelazak sa šest konvencionalnih podmornica na flotu na nuklearni pogon dolazi sa cenom koja se procenjuje na 100 do 170 milijardi australijskih dolara (66 do 112 milijardi dolara), što je najveći odbrambeni projekat Australije ikada.
Nuklearne podmornice su ključna oblast u kojoj Sjedinjene Države imaju prednost u odnosu na kinesku mornaricu, koja je najveća na svetu, rekao je Piter Din, koautor Australijskog odbrambenog strateškog pregleda, koji je predat vladi prošlog meseca i biće objavljen u aprilu. .
Od vitalnog je značaja da Australija ima istu sposobnost da odvrati – ili, ako je potrebno, da se bori protiv Kine, dok širi svoju nuklearnu podmorničku flotu i ulazi dublje u severne vode Australije, rekao je on.
„Najvažnija stvar koju podmornice rade je lov na druge podmornice“, rekao je on. „Moramo da budemo u mogućnosti da pratimo te podmornice, i ako dođe do sukoba sa bilo kim, da odgovorimo na odgovarajući način. One su zaista važan deo naše sposobnosti odvraćanja.“
U prošlogodišnjem izveštaju američkog ministarstva odbrane navodi se da Mornarica narodnooslobodilačke vojske (PLAN) ima borbene snage od 340 brodova i podmornica, uključujući 12 nuklearnih podmornica – šest opremljenih balističkim projektilima – i 44 podmornice na konvencionalni pogon. U izveštaju se dodaje da će Kina izgraditi podmornicu sa vođenim projektilima do sredine ove decenije.
Ogromni brojevi se mogu prevazići vrhunskom tehnologijom, kažu analitičari.
„Kineske podmornice imaju manje naprednu tehnologiju i bučnije nego što bi trebalo da budu tako lakše uočljive“, rekao je Bejts Gil, izvršni direktor Centra za kinesku analizu Azijskog društva.
Izvršni direktor Centra za studije Sjedinjenih Država Majkl Grin, bivši član američkog Saveta za nacionalnu bezbednost koji je pre sedam godina napisao dokument za Pentagon o podvodnom ratu, rekao je da je tada procenio da su SAD imale 15-godišnje vođstvo nad Kinom u tom domenu.
„Kinezi razvijaju balističke rakete-nosače-ubice za gađanje površinskih brodova, nosača aviona i razarača. Ova prednost u podvodnom ratu, ova ivica, apsolutno je kritična za odvraćanje Kine od razmišljanja da može koristiti silu protiv bilo koga u regionu“, rekao je on.
Grin kaže da su mu zvaničnici PLA rekli pre deceniju da Peking pokušava da kontroliše vode oko pacifičkog „prvog lanca ostrva“ Tajvana, Japana i Filipina – koji svi imaju sporazume sa Sjedinjenim Državama – kako bi stvorio tampon.
Takođe su se nadali da će potisnuti američke snage iz „drugog lanca ostrva“ koji obuhvata američku teritoriju Guam do pacifičkih ostrva, koja Australiju smatraju tradicionalnim partnerom za pomoć i bezbednost.
Prošlogodišnji pokušaj Kine da sklopi bezbednosni i trgovinski pakt 10 zemalja na pacifičkim ostrvima obnovio je zabrinutost zbog pomorskih ambicija Pekinga, rekao je on.
„Oni žele da prenesu borbu u naše komšiluke kako ne bismo mogli da koncentrišemo svoje snage na nepredviđene situacije u prvom lancu ostrva“, rekao je on, misleći na napad na Tajvan.
SAD već dugo žele da baziraju svoje nuklearne podmornice u Australiji, a ako je to kratkoročno rešenje pod AUKUS-om, to je značajan pomak, rekao je Gil.
AUKUS će takođe videti zajednički razvoj raketnih sistema dugog dometa, prethodno pozicioniranje materijala i veći američki vojni otisak u Australiji, rekao je on.
„Javno raspoloženje se dramatično promenilo prema Kini“, rekao je on, ukazujući na ankete istraživačkog centra Instituta Loui koje pokazuju da Australijanci vide Kinu kao pretnju. Takvi potezi ipak ostaju politički osetljivi, uprkos dvopartijskoj podršci dve glavne stranke, i suočiće se sa nekim protivljenjem zajednice, dodao je on.
Premijer Entoni Albanez rekao je da će Australija zadržati suvereno donošenje odluka dok se integriše sa saveznicima AUKUS-a – od radnika koji će graditi podmornice do programa obuke.
On je u petak odbio da komentariše troškove, ali je rekao da će Australija „pobrinuti da ulažemo više u našu odbranu“.
Din kaže da je Strateški pregled odbrane postavio plan za rešavanje sukoba koji počinje bez upozorenja – pripreme koje se kreću od logistike municije i goriva do potreba za radnom snagom i lokacija baza.
Kineske diplomate su rekle da AUKUS krši sporazum bez nuklearnog oružja na Pacifiku, a zemlja je rekla Međunarodnom udruženju za atomsku energiju da je pakt akt nuklearnog širenja, iako je IAEA rekla da je pomorski nuklearni pogon dozvoljen ako se nadgleda.
Peking kaže da je njegova vojna ekspanzija u regionu u odbrambene svrhe.