Japan žuri da se ponovo naoruža sa okom na 2027

Japan žuri da se ponovo naoruža sa okom na 2027

TOKIO – Između 20. Kongresa Komunističke partije Kine, koji je počeo u nedelju, i sledećeg 2027. godine, Japan će preduzeti svoje najveće povećanje naoružanja od Drugog svetskog rata u trci da odvrati Peking od rata u istočnoj Aziji, navodi se u saopštenju. zvaničnicima japanske vlade i bezbednosnim analitičarima.

Japan je naveo Kinu kao svog glavnog protivnika u svojoj odbrambenoj beloj knjizi iz 2019. godine, zabrinut da nepoštovanje međunarodnih normi od strane Pekinga, pritisak na Tajvan i brza vojna modernizacija predstavljaju ozbiljnu bezbednosnu pretnju. Ta zabrinutost se pojačala otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, oslabivši japansko javno protivljenje ponovnom naoružavanju, kažu stručnjaci za bezbednost.

Japanska vlada „ima vetar u leđa i iskoristiće to da uradi sve što može“, rekao je Takaši Kavakami, profesor na Univerzitetu Takušoku u Tokiju. Ukazujući na 2027. kao trenutak kada bi se ravnoteža snaga Istočne Azije mogla preokrenuti u korist Kine, japanska vlada može prikupiti podršku za veću potrošnju na odbranu, dodao je on.

Pored toga što će se sledeći put okupiti delegati Komunističke partije u Pekingu, 2027. je sledeća velika prekretnica na putu kineske vojne modernizacije i stogodišnjica od osnivanja Narodnooslobodilačke armije. Na saslušanju u Kongresu prošle godine, američki komandant Indo-Pacifika admiral Filip Dejvidson rekao je da bi kineska pretnja Tajvanu mogla da se „ispolji” te godine.

Za Japan bi gubitak Tajvana zbog kontrole kopnene Kine mogao biti katastrofa jer bi ugrozio ključne brodske puteve koji snabdevaju skoro svu japansku naftu i mnoge materijale koje koristi za proizvodnju. Takođe bi kineskoj mornarici omogućio nesmetan pristup zapadnom Pacifiku iz baza na ostrvu.

„Postoje različite nijanse mišljenja, ali generalno, vladini zvaničnici dele isti pogled na značaj 2027. godine“, rekao je visoki zvaničnik japanske vlade uključen u planove za jačanje odbrane.

„O tome se interno razgovaralo“, dodao je on, tražeći da ne bude identifikovan zbog osetljivosti tog pitanja.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da Japan koristi Kinu kao izgovor za vojno jačanje.

„Političke snage u Japanu su više puta koristile Kinu kao izgovor za namerno preuveličavanje regionalnih tenzija. Čineći to, japanska strana samo traži izgovore da ojača sopstvenu vojsku i proširi svoju vojsku“, navodi se u pisanom odgovoru ministarstva Rojtersu. .

Na kongresu u Pekingu, kineski lider Si Đinping pozvao je na ubrzanje kineskih planova za izgradnju vojske svetske klase i rekao da se njegova zemlja nikada neće odreći prava na upotrebu sile za rešavanje pitanja Tajvana.

Zvaničnici japanskog ministarstva odbrane nisu odmah odgovorili na zahtev za komentar.

Delikatni diplomatski i ekonomski odnosi Japana sa svojim većim susedom znače da je malo verovatno da će se posvetiti direktnoj odbrani Tajvana. Ali sa najbližom teritorijom Japana samo oko 150 kilometara (93 milje) od ostrva, mogao bi biti uvučen u sukob sa protivnikom koji troši više od četiri puta više na svoju vojsku.

Kina bi mogla da pokuša da zauzme japanska ostrva u blizini Tajvana kako bi uspostavila protivvazdušnu odbranu i odbila svaki kontranapad, rekao je drugi zvaničnik japanske vlade uključen u planiranje, koji je takođe tražio da ne bude imenovan jer nije ovlašćen da razgovara sa medijima.

Kina je lansirala rakete u vode manje od 160 kilometara od tih ostrva u avgustu tokom vežbi nakon posete Tajvanu predsednice Predstavničkog doma SAD Nensi Pelosi, što je Peking ocenio kao mešanje Amerike.

Japanske vojne baze, aerodromi, morske luke i druga logistička čvorišta takođe bi mogle da budu primamljive mete za kineske raketne udare jer bi bili poligon za američke snage.

U izradi svojih odbrambenih planova, Japan treba da razmotri scenario u kojem Vašington ne odgovara na kineski napad na Tajvan, rekao je Jasuhiro Macuda, profesor međunarodne politike na Univerzitetu u Tokiju i bivši viši istraživač Ministarstva odbrane.

„Ako Japan može da ojača svoju odbrambenu sposobnost… onda će kineska kalkulacija da napadne američke snage na Japan biti sasvim drugačija, cena i rizik od operacije na Tajvanu biće prilično visoki“, rekao je Macuda ovog meseca tokom onlajn diskusije čiji je domaćin Rand Corporation think tank.

Ruska invazija na Ukrajinu, koju ona naziva „specijalnom operacijom“, pomogla je da se javno mnjenje Japana udalji od posleratnog pacifizma koji je decenijama dominirao odbrambenom politikom.

U anketi javnog mnijenja NHK koju je ovog mjeseca objavila javna televizija NHK, 55% od 1.247 anketiranih reklo je da podržava povećanje potrošnje na odbranu, u poređenju sa 29% koji se tome protivi. Od onih koji podržavaju jaču vojsku, 61 odsto je reklo da bi Japan trebalo da plati za to smanjenjem javne potrošnje.

U julu je premijer Fumio Kišida pobedio na nacionalnim izborima za gornji dom uz obećanje da će „značajno“ povećati potrošnju na odbranu. Njegova vladajuća Liberalno-demokratska partija obećala je da će udvostručiti vojni budžet na oko 10 triliona jena (68 milijardi dolara) u roku od pet godina.

Taj dodatni novac će platiti za rakete većeg dometa – poboljšane Mitsubishi Heavi Industries (MHI) (7011.T) Tipe 12s, Kongsberg (KOG.OL) Joint Strike Missiles i Lockheed Martin (LMT.N) Joint Air-to-Surface Standoff Rakete – koje mogu da pogode udaljene ratne brodove i kopnene ciljeve u Kini ili Severnoj Koreji.

Veliki projekti uključuju novi mlazni lovac za raspoređivanje 2030-ih koji će najverovatnije biti spojen sa britanskim predloženim stelt avionom Tempest u program koji vode MHI i BAE Sistems. Rasipanje sredstava za odbranu takođe bi trebalo da koristi američkim dobavljačima kao što su Lockheed, Boeing Co i Northrop Grumman Corp.

Još hitnije, to će pomoći Japanu da poveća zalihe rezervnih delova i municije koje bi njegovoj neproverenoj vojsci trebalo da izdrži bilo kakvu borbu.

„Moraćemo da damo prioritet stvarima koje možemo da primenimo u roku od pet godina“, rekao je prvi vladin zvaničnik.

Kišida će u decembru otkriti detalje planova vojne potrošnje, zajedno sa rekonstruisanom bezbednosnom strategijom. Očekuje se da će ta strategija Japanu dati veću regionalnu bezbednosnu ulogu pored Sjedinjenih Država, koje imaju hiljade vojnika, stotine aviona i desetine ratnih brodova raspoređenih u Japanu.

Malo je verovatno da će se fokus Japana na Kinu pokolebati, kažu analitičari, iako je njen bivši glavni protivnik, Severna Koreja, usred novog ciklusa raketnih testova, najnovijih u petak, uključujući prvi let iznad Japana od 2017. godine. Na kongresu Komunističke partije Kine, očekuje se da će režim Kim Džong Una izvršiti nuklearni test.

Japan želi da dozvoli Južnoj Koreji da preuzme vođstvo u obračunu sa svojim zaraćenim severnim susedom, rekao je visoki komandant japanskih snaga za samoodbranu, govoreći anonimno zbog osetljivosti ovog pitanja.

„Ne vidim da bi akcije Severne Koreje dovele do bilo kakve značajne promene“ u fokusu Japana na Kinu“, rekao je Bonji Ohara, viši saradnik u Mirovnoj fondaciji Sasakava i bivši vojni ataše u japanskoj ambasadi u Kini. Najnovije akcije Severne Koreje mogu čak pomoći učvrsti podršku javnosti za to, dodao je on.