Bajden nagoveštava rizične promene politike u pogledu nezavisnosti Tajvana

Bajden nagoveštava rizične promene politike u pogledu nezavisnosti Tajvana

VAŠINGTON – Zasjenjen zakletvom američkog predsjednika Džoa Bajdena na naslovnoj strani da će američke snage braniti Tajvan od kineskog napada bio je njegov nagoveštaj o mogućem promeni politike SAD da podrži pravo ostrva na samoopredeljenje, prenosi Rojters.

Iako se Bela kuća potrudila da kaže da Bajdenova do sada najeksplicitnija izjava o odbrani ostrva na koje polažu pravo Kine, data tokom intervjua emitovanog u nedelju, nije značila promenu politike, neki analitičari kažu da je on možda potkopavao – namerno ili ne – Stav SAD da ne zauzimaju stav o nezavisnosti Tajvana.

Kineski lider Si Đinping odavno je obećao da će staviti Tajvan pod kontrolu Pekinga i nije isključio upotrebu sile da to učini. Tajvan koji se demokratski upravlja snažno se protivi kineskim tvrdnjama, ali kaže da ne mora da proglasi nezavisnost jer je već nezavisna zemlja.

Američki zvaničnici, uključujući državnog sekretara Antonija Blinkena i ministra odbrane Lojda Ostina, podvukli su ove godine da Sjedinjene Države ne podržavaju nezavisnost Tajvana.

Njihova uveravanja su deo politike neobavezivanja koje se marljivo pridržavala decenijama kako bi se odvratio Peking od ničim izazvanog napada i ubedio Tajvan da ne donese formalnu deklaraciju o nezavisnosti. U vašingtonskom jeziku, to je poznato kao „dvostruko odvraćanje“.

Ali Bajden je za CBS „60 minuta“ rekao da, iako on ne ohrabruje taj potez, takva odluka je na Tajvanu.

„Tajvan donosi sopstvene sudove o svojoj nezavisnosti. Ne ohrabrujemo ih da budu nezavisni. To je njihova odluka“, rekao je Bajden.

Predsednikovi kritičari tvrde da će Kina njegove komentare shvatiti kao prećutnu podršku deklaraciji o nezavisnosti, što je crvena linija za Peking. Oni takođe kažu da je veća verovatnoća da će Bajdenovi komentari pogoršati neprijateljstva nego otvorene obaveze u odbrani, jer Peking već verovatno pretpostavlja da će Vašington braniti Tajvan.

„Nekoherentno je tvrditi da se američka politika prema Tajvanu nije promenila, a istovremeno tvrditi da su SAD posvećene borbi za Tajvan i da Tajvan donosi sopstvene sudove o nezavisnosti“, rekao je Kreg Singlton, stručnjak za kinesku politiku u Fondaciji za odbranu. demokratskih država. Dodao je da će Peking verovatno brinuti da Bajden sugeriše da Tajvan može sam da odluči da li je nezavisan.

Koordinator Bele kuće za Indo-Pacifik Kurt Kembel rekao je na forumu u ponedeljak da predsednikove primedbe „govore same za sebe” nakon što su neki republikanci, uključujući senatora Bena Sasea, pohvalili predsednikove komentare, ali su osudili Belu kuću što ih je vratila.

„Predsednik je direktno potvrdio dugogodišnju politiku Sjedinjenih Država o jednoj Kini“, rekla je Adrijen Votson, portparol Bajdenovog Saveta za nacionalnu bezbednost.

Bajden je takođe dobio podršku nekih savezničkih zemalja SAD, kao što je gostujuća predsednica litvanskog parlamenta Viktorija Kmilite-Nilsen, koja je za Rojters rekla da su Bajdenovi komentari „smisleni i pravovremeni“.

„Mislim da je to snažna izjava i to je definitivno dobrodošao ton“, rekla je ona.

Ministarstvo spoljnih poslova Tajvana odgovorilo je na Bajdenove primedbe izrazivši „iskrenu zahvalnost“ za njegovu čvrstu podršku ostrvu.

Portparol kineske ambasade u Vašingtonu Liu Penđu rekao je da Sjedinjene Države ne bi trebalo da šalju pogrešan signal tajvanskim separatističkim snagama da ne bi rizikovale da potkopaju mir preko Tajvanskog moreuza i Kine i SAD. veze.

Jude Blanchette, stručnjak za Kinu u istraživačkom centru Centra za strateške i međunarodne studije, rekao je da su Bajdenove primedbe zbunile, a ne razjasnile američku politiku.

„Jedno pitanje gde je preciznost jezika najvažnija je diskurs o našoj politici Tajvana“, rekla je Blanšet.

„Ako ćemo da napravimo fundamentalnu promenu u politici da ćemo braniti Tajvan čak i ako oni proglase nezavisnost, onda to zaslužuje snažniju diskusiju nego što svi budu obavešteni u intervjuu od 60 minuta“, rekao je on.