Čak iu opadajućim danima svog predsednika i hiljadama milja od kuće, američki predsednik Džo Bajden pronalazi načine da proslavi vozove.
Bajden koristi svoj treći i poslednji dan u Angoli da prikaže železničku prugu koridora Lobito, gde SAD i ključni saveznici ulažu u renoviranje 1.300 kilometara železničkih linija u Zambiji, Kongu i Angoli.
Projekat ima za cilj da unapredi prisustvo SAD u regionu bogatom kobaltom, bakrom i drugim kritičnim mineralima koji se koriste u baterijama za električna vozila, elektronskim uređajima i tehnologijama čiste energije. Do kraja decenije, železnička linija bi čak mogla da ide dug put ka povezivanju zapadne obale južne Afrike sa istočnom ivicom kontinenta.
„Verovatno sam tip koji se najviše zalaže za železnicu u Americi“, rekao je Bajden, prvi predsednik SAD koji je posetio Angolu, tokom govora u utorak uveče.
Bajden je dugo imao nadimak Amtrak Džo za 36 godina koje je proveo putujući američkim vozom od svoje kuće u Delaveru do Vašingtona dok je bio u Senatu. Rekao je da koridor Lobito predstavlja najveću američku investiciju u projekat vozova van zemlje.
Bajden će u sredu leteti iz glavnog grada Luande u Lobito na zapadnoj obali Afrike da bi sa predsednikom Angole Žoaom Lorensom, predsednikom Zambije Hakaindeom Hičilemom, predsednikom Konga Feliksom Čisekedijem i potpredsednikom Tanzanije Filipom Mpangom obišao luke.
Lideri takođe planiraju da se sastanu sa predstavnicima kompanija koje imaju koristi od projekta koridora, uključujući telekomunikacionu kompaniju koja proširuje mobilne usluge u regionu, firmu za proizvodnju hrane i Akrou Bridž, kompaniju iz Pensilvanije koja proizvodi montažne čelične mostove i ima ugovor o isporuci skoro 200 u Angoli.
Bajdenova administracija kaže da će koridor pomoći poslovnim interesima i suprotstaviti se rastućem uticaju Kine u Africi – pored toga što će zadovoljiti predsednika opsednutog vožnjom po šinama.
U Lobitu, Bajden će objaviti 600 miliona dolara novih američkih investicija za projekte povezane sa koridorom, koji je takođe povukao finansiranje od Evropske unije, Grupe sedam vodećih industrijalizovanih nacija, privatnog konzorcijuma predvođenog Zapadom i afričkih banaka.
Administracija kaže da trenutno može uzeti teret materijala za oko 45 dana da stigne iz istočnog Konga ili Zambije do tržišta, i obično uključuje odlazak kamionom u Južnu Afriku. Probni tereti koji se voze novim železničkim koridorom obavili su isto putovanje za oko 40 do 50 sati.
Kina, u međuvremenu, već ima velika ulaganja u rudarstvo i preradu afričkih minerala i koristi svoju infrastrukturnu strategiju Inicijative Pojas i put da promoviše svoj ekonomski i politički uticaj širom sveta.
Kina je u septembru saopštila da je potpisala sporazum sa Tanzanijom i Zambijom o rekonstrukciji odvojene železničke linije koja ide istočno od Zambije do tanzanijskog Dar es Salama na istočnoj obali Afrike.
Ove zemlje su ranije zajedno radile na izgradnji železničke pruge 1970-ih, ali je ona propala. Kineski potez da ga renovira – najavljen na marginama ovogodišnjeg kinesko-afričkog foruma – neki analitičari vide kao kineski odgovor na koridor Lobito.
Visoki zvaničnik američke administracije nazvao je koridor Lobito srcem nadmetanja sa Kinom, ne kao politički protivnik, već sa poslovnog stanovišta.
Ideja je da će Vašington, umesto da pruža jednostavnu pomoć, pokušati da poveća uticaj SAD promovišući projekte koji mogu da podstaknu investicije i time pomognu zajednicama i zemljama na duge staze. Koridor Lobito je postao model pristupa koji SAD žele da repliciraju u drugim delovima sveta, rekao je zvaničnik, koji je obavestio novinare tokom Bajdenove posete Angoli pod uslovom anonimnosti da ponudi detalje projekta koji još nisu objavljeni.
Koridor neće biti završen godinama, što znači da bi veći deo nastavka posla bio tokom administracije republikanca Donalda Trampa, koji će stupiti na dužnost 20. januara. Bela kuća Bajdena kaže da su republikanci u Kongresu i drugde podržali prethodne napore za unapređenje Afrički poslovni interesi kroz ciljana ulaganja i da su se takve inicijative dopadale Trampu i njegovim ključnim savetnicima u prošlosti.