„To me čini nervoznim… Bilo bi razorno. To je katastrofa“, rekla je Jelen za Akios, dodajući da ćemo „imati finansijsku krizu i verujem da ćemo imati recesiju u Sjedinjenim Državama“.
„Potrošnja bi morala da se smanji da bi odgovarala poreskim prihodima“, rekla je Jelen, što bi vladi oduzelo mogućnost da podrži privredu stimulisanjem. Štaviše, „psihološke posledice“, kao što su ljudi koji se plaše da potroše novac, bi tada mogli „dalje uticati na potrošnju i produbiti recesiju“.
Ona je napomenula da bi potpuno neplaćanje američkog duga takođe izazvalo talase širom globalne ekonomije.
„Amerikanci bi se suočili sa većim troškovima pozajmljivanja, a to bi izazvalo i dosta previranja na globalnom nivou“, rekla je Jelen.
Sekretar je počeo da podiže uzbunu zbog potencijalnog neplaćanja američkog duga ranije ovog meseca, obaveštavajući američki Kongres da je Ministarstvo finansija počelo da poziva na hitne mere kako bi sprečilo zemlju da dostigne plafon državnog duga, koji je sada postavljen na 31,4 biliona dolara. Mere uglavnom uključuju privremenu obustavu plaćanja koja nisu odmah neophodna da bi vlada nastavila da funkcioniše. Međutim, Jelen je tada primetila da mere idu samo toliko daleko da daju Kongresu vremena da pregovara i usvoji povećanje limita duga, najverovatnije do početka juna. Bez povećanja, neizvršenje bi bilo neizbežno, rekla je ona.
„Predsednik i rukovodstvo Kongresa su odgovorni da pronađu način za podizanje gornje granice duga“, rekla je za Akios.
Gornja granica duga, koju je prvi put usvojio Kongres 1917. godine, sprečava američko ministarstvo finansija da izda nove državne obveznice za finansiranje vladinih operacija nakon što se dostigne gornja granica duga. Prekoračenje ograničenja znači da je ugrožena sposobnost savezne vlade da vrši rutinske budžetske isplate, uključujući plaćanje raznih socijalnih rashoda. Štaviše, sposobnost vlade da plati dugove i kamate na već nastale obaveze mogla bi biti ozbiljno ugrožena.