Amerikanci tuže Madura zbog patnje izazvane zatvorom

Amerikanci tuže Madura zbog patnje izazvane zatvorom

Bivši američki marinac i muškarac sa Floride koji su bili zatvoreni u Venecueli tužili su predsednika Nikolasa Madura, optužujući levičarskog lidera da je na čelu ogromnog „zločinačkog poduhvata“ koji je kooptirao državu i koristi američke građane kao pare za pregovaranje. u pregovorima sa SAD

Žalba koju su u ponedeljak podneli saveznom sudu u Majamiju Metju Hit i Osman Kan slična je nizu tužbi koje su dovele do velikih presuda Amerikancima zatvorenim u Venecueli. Svi su tražili odštetu prema malo korišćenom saveznom zakonu, Zakonu o borbi protiv terorizma, koji dozvoljava američkim žrtvama stranih terorističkih grupa da zaplene imovinu svojih viktimizatora.

U najnovijoj tužbi se navodi da su bezbednosni zvaničnici pod komandom Madura podvrgnuli muškarce obrascu mučenja – daskanju vodom, strujnom udaru, pretnji silovanjem palicom, lekovima koji menjaju um i ponovljenom korišćenju skučene ćelije pod nadimkom „El Tigrito“ – na to gledaju i tužioci Međunarodnog krivičnog suda.

„Otmica, mučenje i otkup američkih građana bili su deo kontinuirane i sistematske šeme da se vlada Sjedinjenih Država primora na ustupke politike, okončanje naftnog embarga i razmenu zatvorenika“, tvrde advokati Hita i Kana u 87. stranica žalbe.

Među ostalih 17 imenovanih optuženih su Madurov ministar odbrane, državni tužilac i ministar unutrašnjih poslova, kao i državne kompanije za iskopavanje nafte i zlata.

Hit, bivši kaplar američkih marinaca iz Tenesija i nekadašnji savetnik za bezbednost SAD u Avganistanu, uhapšen je 2020. na barikadi u Venecueli. Vlasti su ga optužile za terorizam nakon što su kod njega navodno pronašle oružje i satelitski telefon. Maduro je rekao da je u zemlji nadgledao rafinerije nafte kao špijun tadašnjeg predsednika Donalda Trampa.

Hitova porodica je rekla da je zaglavio u Kolumbiji kada je pandemija COVID-19 zaustavila vazdušni saobraćaj, zbog čega je ostao na cedilu. Prešao je granicu sa Venecuelom u nadi da će se kratko provozati čamcem do Arube, gde je, prema pritužbi, usidrena koča koju je popravio da započne čarter posao.

Kan je radio u Kolumbiji nakon što je završio koledž na Floridi kada se zaljubio u ženu iz Venecuele koja ga je pozvala da upozna njenu porodicu. On je priveden u januaru 2022. dok je prelazio granicu sa svojom devojkom i njenim ocem na motornom kanuu po instrukcijama ženinog brata, venecuelanskog nacionalnog gardista. Kasnije je optužen za zločine uključujući terorizam i trgovinu ljudima.

Vlada SAD utvrdila je da su obojica muškaraca nezakonito privedena na osnovu lažnih optužbi. Hit i Kan su pušteni na slobodu – nakon što su bili u pritvoru 752, odnosno 259 dana – u oktobru 2022. zajedno sa pet američkih naftnih direktora u zamenu za dva nećaka prve dame Silije Flores koja je zatvorena u SAD zbog narkotika.

Vlada Venecuele nije odmah komentarisala tužbu kada ju je kontaktirao Asošiejted pres, ali je dugo poricala da cilja Amerikance za zatvorske kazne.

Drugi Amerikanci koji su bili zatvoreni u Venecueli dobili su velike presude protiv Madura i njegovog užeg kruga na sličnim pravnim osnovama.

Savezni sudija u Majamiju je 2022. godine dosudio 73 miliona dolara odštete porodici istaknutog Madurovog protivnika koji je poginuo dok je bio u pritvoru nakon što je neobjašnjivo pao sa 10. sprata zgrade koja pripada političkoj policiji SEBIN. A prošle godine je jedan advokat iz Venecuele u egzilu osvojio 153 miliona dolara nakon što je namamljen kući jer mu je otac kidnapovan, da bi sam završio u zatvoru pod izmišljenim optužbama da je radio kao „finansijski terorista“.

Kao iu ranijim slučajevima, Hit i Kan su u svojoj tužbi optužili Madura da kontroliše „Kartel sunaca“, navodni lanac krijumčarenja droge u koji su uključeni najviši venecuelanski zvaničnici i gerilci iz Revolucionarnih oružanih snaga Kolumbije koji su navodno preplavili SAD kokainom.

Ali prikupljanje tih velikih nagrada pokazalo se zastrašujućim. Nije poznato da ni Maduro ni bilo ko od njegovih bliskih saradnika ima imovinu ili bankovne račune u SAD pod svojim imenom. Šta god da su zvaničnici za bogatstvo ukrali, veća je verovatnoća da će ih držati bezbrojni lažni ljudi čijoj je imovini teško ući u trag i zapleniti.