Trojica Amerikanaca i još troje državljana zapadnih zemalja među više od 50 osumnjičenih kojima se sudi zbog navodnih uloga u neuspelim pokušajima svrgavanja vlade u Demokratskoj Republici Kongo (DRK). Optuženi, među kojima su državljani SAD, Velike Britanije, Kanade i Belgije, pojavili su se u petak pred vojnim sudom u Kinšaši, glavnom gradu DRC, gde se suočavaju sa optužbama za zločinačku zaveru, ubistvo, terorizam i druge optužbe vezane za prošlomesečni neuspeli pokušaj državnog udara.
Suđenje se održava u šatoru ispred vojnog zatvora Ndolo i prikazano je uživo na lokalnoj televiziji. Ako budu osuđeni, neki od osumnjičenih bi mogli dobiti smrtnu kaznu ili duge zatvorske kazne. Sudija Fredi Ehjum je izjavio da su postupci trojice Amerikanaca „kažnjivi smrću“.
Incident se dogodio 19. maja kada je grupa naoružanih ljudi u vojnim uniformama nakratko zauzela kancelariju predsednika DRC Feliksa Čisekedija nakon što je upala u kuću Vitala Kamerhea, odlazećeg ministra ekonomije i kandidata za predsednika Narodne skupštine. Tokom racija je ubijeno šest ljudi, uključujući dva policajca.
Navodni vođa državnog udara, Kristijan Malanga, bivši političar DRC-a koji je dobio američko državljanstvo u egzilu, ubijen je tokom pokušaja rušenja vlade. Njegov 21-godišnji sin Marsel Malanga je jedan od optuženih Amerikanaca.
DRC je u martu ukinuo moratorijum na smrtnu kaznu kako bi se vojska oslobodila izdajnika i odgovorila na porast terorizma. Čisekedi je u decembru osvojio drugi predsednički mandat sa 73% glasova na spornim izborima. Njegova vlada je takođe zahtevala povlačenje mirovnih snaga UN, koje su delovale u DRC dve decenije, zbog neuspeha u zaštiti civila od pobunjeničkih grupa.