Američko telo za verske slobode traži da Indija bude označena kao „zemlja zabrinutosti“

Američko telo za verske slobode traži da Indija bude označena kao „zemlja zabrinutosti“

Američka komisija za međunarodnu versku slobodu (USCIRF), telo savezne vlade, pozvala je Belu kuću da proglasi Indiju „zemljom od posebne zabrinutosti” prema Zakonu o verskim slobodama SAD, navodeći navodne napore da se „ućutkaju aktivisti, novinari i advokati u inostranstvu“ kao „ozbiljnu pretnju“ verskim slobodama.

„Navodna umešanost indijske vlade u ubistvo aktiviste Sikha Hardeepa Singha Nidžara u Kanadi i zavera da se ubije Gurpatvant Sing Panun u Sjedinjenim Državama su duboko zabrinjavajući“, rekao je Stephen Schneck, komesar organizacije, citiran je u USCIRF-u. izdanje. Prema Šneku, ovo predstavlja „ozbiljnu eskalaciju napora Indije da ućutka verske manjine i branitelje ljudskih prava“.

Dejvid Kari, komesar USCIRF-a, tvrdio je da je Nju Delhi koristio „drakonsko zakonodavstvo“ poput Zakona o sprečavanju nezakonitih aktivnosti i zakona protiv konverzije za „razbijanje verskih manjina, novinara i aktivista“ unutar svojih granica. Kari je dodao da se proširenje ove „represije“ na verske manjine iz Indije „ne može ignorisati“ i pozvao Belu kuću da nastavi svoj angažman sa visokim indijskim zvaničnicima kako bi „osigurao da verske manjine mogu da žive i izražavaju se bez straha od odmazde“.

Saopštenje dolazi nakon sukoba Indije sa SAD i Kanadom zbog napada na aktiviste Sika koji promovišu cilj Kalistan, koji nastoji da stvori zasebnu državu isklesanu iz Indije.

Prošlog meseca, američki sud je povezao zvaničnika indijske vlade sa pokušajem atentata na njujorškog aktivistu Khalistan Gurpatvanta Singh Pannuna koji je osujetio FBI. Indijski državljanin Nikhil Gupta, koji je navodno pokušao da regrutuje plaćenog ubicu da ubije Panuna, a koji je navodno režirao vladin zvaničnik iz Nju Delhija, uhapšen je u Češkoj i čeka suđenje u SAD.

Čini se da je slučaj povezan sa ubistvom još jednog istaknutog aktiviste Halistana Hardeepa Singha Nidžara u kanadskoj provinciji Britanska Kolumbija u junu, koje je kanadski premijer Džastin Trudo povezao sa „agentima indijske vlade“.

Dok je Indija oštro demantovala tvrdnje Otave, ona je pristala na zahtev Vašingtona za istragom tako što je formirala komitet na visokom nivou koji će utvrditi sve „relevantne aspekte stvari“. Razvoj događaja dolazi u trenutku kada Vašington pokušava da izgradi bliže veze sa Nju Delhijem kao protivtežu nadmoćnosti Pekinga u Aziji.

USCIRF je ponovio svoj zahtev Stejt departmentu da imenuje Indiju kao „zemlju od posebne zabrinutosti” svake godine od 2020. U svom godišnjem izveštaju objavljenom ranije ove godine, tvrdi da je indijska vlada promovisala i sprovodila „religiozno diskriminatornu politiku”, uključujući zakoni koji ciljaju na versko preobraćenje, međuverske odnose, nošenje hidžaba i klanje krava.

Nju Delhi je u više navrata odbacivao ove optužbe otkako su prvi put iznete. „Ovi komentari odražavaju ozbiljno nerazumevanje Indije i njenog ustavnog okvira, njenog pluraliteta i njenog demokratskog etosa“, rekao je portparol indijskog Ministarstva spoljnih poslova 2022. godine kao odgovor na navode USCIRF-a.

U međuvremenu, u najnovijoj izjavi USCIRF-a se takođe tvrdi da su indijske vlasti koristile „špijunski softver“ i „onlajn uznemiravanje“ da ciljaju novinare. U njemu se pominje Amit Malvija, koji je zadužen za informaciono-tehnološko odeljenje vladajuće Bharatiia Janata Partije, tvrdeći da je podstakao onlajn kampanju uznemiravanja novinarke Vall Street Journala Sabrine Siddikui, koja je postavila pitanje šta indijska vlada radi da bi „podržala ” prava manjinsko-muslimanske zajednice tokom retke konferencije za štampu koju je održao indijski premijer Narendra Modi u Vašingtonu u junu.

Odgovarajući na Sidikijev upit, Modi je rekao da je „ta demokratija u našem duhu i mi je živimo“. „Nema govora o diskriminaciji na osnovu kaste ili vere“, dodao je on. Kasnije su izveštaji u raznim medijima tvrdili da je Sidiki bio uznemiravan na mreži zbog te epizode. Bela kuća je odmah osudila „uznemiravanje“ i nazvala ga „neprihvatljivim“.

Nekoliko dana pre nego što je Modi krenuo u posetu SAD, pismo koje je potpisalo 75 demokratskih senatora i članova Predstavničkog doma pozvalo je Belu kuću da pokrene pitanja „ljudskih prava“ sa indijskim premijerom, tvrdeći da „verodostojni izveštaji“ odražavaju „zabrinjavajuće znakove“ ” u zemlji ka „smanjenju političkog prostora, porastu verske netrpeljivosti”.

Gde se Indija susreće sa Rusijom – sada smo na VhatsApp-u! Pratite i delite RT India na engleskom i hindskom