SAD: Ministarstvo pravde se protivi otkrivanju dokaza o pretresu Trampove kuće

SAD: Ministarstvo pravde se protivi otkrivanju dokaza o pretresu Trampove kuće

VAŠINGTON – Američko ministarstvo pravde saopštilo je u ponedeljak da se protivi depečaćenju izjave pod zakletvom koju su tužioci koristili da dobiju odobrenje saveznog sudije za pretres kuće bivšeg predsednika Donalda Trampa na Floridi, gde su zaplenili poverljiva dokumenta, prenosi Rojters.

„Ako se obelodani, izjava pod zakletvom bi poslužila kao putokaz za tekuću istragu vlade, pružajući konkretne detalje o njenom pravcu i verovatnom toku, na način koji će vrlo verovatno ugroziti buduće istražne korake“, napisali su tužioci u svom podnesku.

Trampovi republikanski saveznici poslednjih dana pojačali su svoje pozive državnom tužiocu Meriku Garlandu da otpečati dokument, koji bi otkrio dokaze koje su tužioci pokazali da bi pokazali da su imali razloga da veruju da su zločini počinjeni u Trampovoj kući – standard koji su morali da urade. sastati se da obezbedimo nalog za pretres.

U petak je, na zahtev Ministarstva pravde, federalni sud u južnoj Floridi otpečatio nalog za pretres i nekoliko pratećih pravnih dokumenata koji su pokazali da su agenti FBI odneli 11 setova poverljivih dokumenata iz Trampovog odmarališta Mar-a-Lago.

Neki od zaplenjenih zapisa označeni su kao „strogo poverljivi“ – najviši nivo tajnosti rezervisan za najstrože čuvane informacije američke nacionalne bezbednosti.

Takvi dokumenti se obično čuvaju u posebnim državnim objektima jer bi njihovo otkrivanje moglo naštetiti nacionalnoj bezbednosti

Ministarstvo pravde je u ponedeljak navelo ovo kao još jedan razlog da se izjava pod zakletvom drži zapečaćenom, rekavši da istraga uključuje „visoko poverljive materijale“.

Agencija je saopštila da se neće protiviti objavljivanju drugih zapečaćenih dokumenata vezanih za pretres, kao što su naslovni listovi i vladin predlog za pečat.

Poternica objavljena u petak pokazuje da Ministarstvo pravde istražuje kršenja tri zakona, uključujući odredbu Zakona o špijunaži koja zabranjuje posedovanje informacija o nacionalnoj odbrani i drugog statuta koji svjesno uništavanje, prikrivanje ili falsifikovanje zapisa o nacionalnoj odbrani smatra zločinom. nameru da ometa istragu.

Tramp je od tada tvrdio, bez dokaza, da je imao trajni nalog da skine tajnost sa svih materijala pronađenih u njegovoj kući.

Garlandova odluka da otpečati nalog bila je veoma neobična, s obzirom na politiku Ministarstva pravde da ne komentariše istrage koje su u toku.

Istog dana kada je Garland objavio svoju odluku da traži da otpečati nalog, naoružani čovek desničarskih stavova pokušao je da provali kancelariju FBI u Sinsinatiju, Ohajo.

Kasnije ga je policija ubila nakon jurnjave automobila.

Tužioci su u ponedeljak naveli nedavno nasilje i sve veće pretnje FBI kao još jedan razlog da ne objave izjavu pod zakletvom.

„Informacije o svedocima su posebno osetljive s obzirom na značajnu prirodu ove stvari i rizik da bi otkrivanje identiteta svedoka uticalo na njihovu spremnost da sarađuju u istrazi“, napisali su.