Izveštaj Kongresa SAD: Američki univerziteti doprinose tehnološkom razvoju Kine uz pomoć federalnih sredstava

Izveštaj Kongresa SAD: Američki univerziteti doprinose tehnološkom razvoju Kine uz pomoć federalnih sredstava

Partnerstva između Sjedinjenih Američkih Država i Kine na univerzitetima u poslednjih deset godina omogućila su značajna federalna finansijska sredstva koja su podržala tehnološki razvoj u Pekingu, tvrde republikanci u Kongresu u svom najnovijem izveštaju.

U izveštaju se ističe da su američki poreski obveznici doprineli napretku tehnologije u Kini i modernizaciji vojske kroz saradnju američkih istraživača sa kineskim kolegama u oblastima kao što su hipersonično oružje, veštačka inteligencija, nuklearna tehnologija i tehnologija poluprovodnika.

Odbori su sproveli detaljnu istragu fokusiranu na ulogu visokog obrazovanja u ekonomskom takmičenju sa Kinom, posebno u domenu tehnologije. Iako američki univerziteti ne učestvuju u tajnim istraživanjima, njihov rad, koji često spada među najbolje na svetu, ima potencijal da se preokrene u vojne kapacitete.

Predstavnički dom Kongresa nedavno je usvojio niz zakona usmerenih na konkurenciju sa Kinom u tehnološkom sektoru. Ovi zakoni, koji čekaju odobrenje Senata, imaju za cilj ograničavanje kineskih dronova, regulisanje biotehnoloških kompanija povezanih sa Kinom na američkom tržištu, kao i prekid kineskog pristupa američkim kompjuterskim čipovima.

Uz to, planirane su mere koje bi suzbile uticaj Kine na američkim univerzitetima, kao i obnova programa koji se bavi sprečavanjem kineskog špijuniranja i krađe intelektualne svojine. Ipak, ovi napori izazivaju zabrinutost zbog mogućeg rasnog profilisanja i očuvanja programa razmene koji promovišu međusobnu toleranciju.

Saradnja između američkih i kineskih naučnika opala je kao rezultat Trampove administracije koja se bavila pitanjima špijunaže, a koja je završena 2022. godine.

Studije sugerišu da je smanjenje saradnje između SAD i Kine imalo značajan uticaj na tehnološke sektore obe zemlje.

DEO KOJI SE ODNOSI NA UNIVERZITETE U DŽORDŽIJI I PITTSBURGU

Izveštaj je takođe identifikovao probleme sa zajedničkim institutima između američkih i kineskih univerziteta, navodeći da su takvi instituti služili kao kanal za prenos američkih tehnologija i ekspertize u Kinu.

Tehnološki institut Džordžije, poznat po svom institutu Georgia Tech Shenzhen, negirao je tvrdnje iz izveštaja tvrdeći da se fokusiraju isključivo na obrazovanje studenata, a ne na istraživanje ili prenos tehnologije.

Univerzitet u Pitsburgu, koji je pomenut zbog saradnje sa Univerzitetom Sečuan, nije komentarisao navode iz izveštaja, ističući da nisu bili uključeni u istraživanje.