Najviši Bajdenov pomoćnik razgovara sa prestolonaslednikom Saudijske Arabije o ratu u Jemenu

Najviši Bajdenov pomoćnik razgovara sa prestolonaslednikom Saudijske Arabije o ratu u Jemenu

Savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan razgovarao je telefonom sa prestolonaslednikom Saudijske Arabije Mohamedom bin Salmanom u utorak usred znakova da Saudijci i Huti koji su im saveznici Irana u Jemenu postižu „značajan napredak“ u pronalaženju trajnog kraja svog devetogodišnji sukob, prema jednom visokom zvaničniku administracije, preneo je AP.

Prestolonaslednik, često poznat po inicijalima MBS, imao je zategnute odnose sa predsednikom Džoom Bajdenom zbog zabrinutosti za ljudska prava i proizvodnju nafte. Ali defakto saudijski lider i predsednikov najviši savetnik za nacionalnu bezbednost odlučili su da razgovaraju usred ohrabrujućih znakova o okončanju dugog i krvavog rata, što je glavni prioritet za Bajdena.

Poziv je uslijedio nakon što se saudijski diplomata Mohamed bin Saeed al-Jaber u nedjelju sastao sa zvaničnicima Huti u glavnom gradu Jemena Sani na razgovorima koji su imali za cilj ubrzanje pregovora o okončanju rata, rekao je za Asošiejted pres visoki zvaničnik administracije upoznat sa razgovorom. Zvaničnik nije bio ovlašćen da javno komentariše i zatražio je anonimnost.

Bajdenov specijalni izaslanik za Jemen Tim Lenderking šalje se ove nedelje u saudijski glavni grad Rijad na dodatne razgovore sa saudijskim zvaničnicima, rekao je zvaničnik. Direktor CIA Vilijam Berns otputovao je prošle nedelje u Saudijsku Arabiju da se sastane sa obaveštajnim zvaničnicima.

Al-Džaberova poseta jemenskoj prestonici koju drže Huti usledila je nakon što su Saudijci prošlog meseca postigli dogovor sa Iranom, u Kini, o obnavljanju diplomatskih veza koje su prekinute 2016. Iran je glavni strani podržavalac Huta u jemenskom sukobu.

Bio je to blistav trenutak diplomatije za Kinu – najvećeg globalnog konkurenta Sjedinjenih Država – koju je Peking hvalio kao dokaz svoje sposobnosti da bude diplomatski igrač na Bliskom istoku. Zvaničnici Bele kuće primećuju značajan napredak tokom nekoliko rundi ranijih pregovora čiji su domaćini bili Irak i Oman, mnogo pre nego što je sporazum objavljen u Kini tokom prošlomesečnog svečanog Nacionalnog narodnog kongresa.

Nakon nedeljnih razgovora, zvaničnici Bele kuće su bili „ohrabreni značajnim napretkom na sveobuhvatnoj mapi puta za konsolidaciju primirja u Jemenu i konačno okončanje rata“, rekao je zvaničnik.

Zvaničnik je rekao da su Salivan i prestolonaslednik uglavnom fokusirani na Jemen, ali su razgovarali i o Saudijskoj Arabiji i ponovnom uspostavljanju diplomatskih odnosa Irana, iranskom nuklearnom programu i drugim pitanjima.

Huti saveznici Irana zauzeli su Sanu 2014. i naterali međunarodno priznatu vladu u egzil u Saudijsku Arabiju. Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom naoružana američkim oružjem i obaveštajnim podacima ušla je u rat na strani jemenske vlade u egzilu 2015.

Godine neubedljivih borbi dovele su do humanitarne katastrofe i gurnule najsiromašniju naciju arapskog sveta na ivicu gladi. Sveukupno, rat je ubio više od 150.000 ljudi, uključujući preko 14.500 civila, prema projektu The Armed Conflict Location & Event Data Project.

Šestomesečni prekid vatre, najduži u jemenskom sukobu, istekao je u oktobru. Bajden je pronalaženje trajnog mira uvrstio među svoje najveće prioritete na Bliskom istoku.

Poziv takođe dolazi usred novih zabrinutosti da bi planovi alijanse OPEK+ predvođene Rijadom za smanjenje proizvodnje nafte mogli da osujeti napore za obuzdavanje globalne inflacije.

OPEK+ je prošle nedelje najavio da će smanjiti proizvodnju nafte za 1,1 milion barela dnevno, ili otprilike 1 odsto svetske proizvodnje, počevši od sledećeg meseca. Saudijci su rekli da su smanjenja proizvodnje bila „iz predostrožnosti“, pomažući da se održe cene jer se čini da svetska ekonomija usporava i potražnja za naftom opada.

Ali zajedno sa rezovima najavljenim u oktobru, svetske zalihe nafte su smanjene za 3%. Aprilska najava mogla bi da ima talasajući efekat na američku ekonomiju u vidu viših cena benzina, što bi verovatno primoralo Federalne rezerve da budu agresivnije u povećanju kamatnih stopa kako bi se smanjila inflacija.

Zvaničnik je rekao da su Salivan i MBS razgovarali o makroekonomskim pitanjima, ali da se nisu zadržavali na potezu OPEK-a.

Kao kandidat za Belu kuću, Bajden je obećao da će saudijski vladari „platiti cenu“ pod njegovim nadzorom za svoje stanje ljudskih prava. Ali u julu, usred rasta cena na pumpama širom sveta, Bajden je odlučio da poseti Saudijsku Arabiju. Tokom posete, on je udarom pesnice dočekao prestolonaslednika, kojeg je nekada izbegavao.

Odnosi su prošle jeseni pogodili još jednu kamenitu krpu.

U oktobru je predsednik rekao da će biti „posledica“ po Saudijsku Arabiju jer je alijansa OPEK+ prešla na smanjenje proizvodnje nafte. U to vreme, administracija je saopštila da preispituje svoj odnos sa kraljevstvom u svetlu smanjenja proizvodnje nafte za koje su zvaničnici Bele kuće rekli da pomaže drugoj članici OPEK+, Rusiji, da ublaži finansijski udarac izazvan sankcijama SAD i Zapada uvedenim Moskvi zbog njenog rat u Ukrajini koji je u toku.

Reakcija administracije na prošlonedeljno smanjenje proizvodnje bila je daleko prigušenija, a Bajden je rekao: „Neće biti tako loše kao što mislite“.