Dva dana pre dolaska indijskog premijera Narendre Modija u Sjedinjene Američke Države radi učešća na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku, kao i na samitu kvadrilateralnog bezbednosnog dijaloga koji je organizovao američki predsednik Džo Bajden, visoki zvaničnici Bele kuće su se sastali sa pro-halistanskim aktivistima Sika, prenosi Rojters i nekoliko indijskih medijskih izvora. Prema izveštaju, sastanak je održan u četvrtak i organizovao ga je Savet za nacionalnu bezbednost. Na sastanku su zvaničnici informisali grupu zagovornika Sika o razgovorima koji su u toku između Vašingtona i Nju Delhija u vezi sa neuspelim atentatom na vođu separatista Sika, Gurpatvanta Singa Panuna, koji ima sedište u Njujorku, prošle godine. Panun, američko-kanadski državljanin koji predvodi grupu Sikhs for Justice, označen je kao terorista od strane indijske vlade.
Prema NDTV-u, ovo je bio prvi put da su zvaničnici Saveta za nacionalnu bezbednost sarađivali sa predstavnicima grupa Sika koje podržavaju pokret Kalistan, čiji je cilj osnivanje posebne države za Sikhe izdvojene iz indijske države Pendžab i okolnih regiona. U izveštaju se navodi da su aktivistima obezbeđene mere zaštite od „transnacionalne agresije“ na teritoriji Sjedinjenih Američkih Država.
Grupacije koje se zalažu za secesiju, poput Sikhs for Justice, zabranjene su u Indiji zbog promovisanja separatizma i terorističkih aktivnosti, jer su odgovorne za nekoliko smrtonosnih napada na državne zvaničnike i civile. Nju Delhi optužuje neke zapadne zemlje, posebno Sjedinjene Američke Države, Veliku Britaniju i Kanadu, gde živi velika dijaspora Sikha, za pružanje utočišta teroristima na njihovoj teritoriji.
Na sastanku sa visokim zvaničnicima Bele kuće i američkim obaveštajnim službama, predstavnici Sika su imali priliku da se zahvale američkim vlastima za spasavanje života Amerikanaca Sikha i za posvećenost u zaštiti njihove zajednice, izjavio je Pritpal Sing, osnivač američkog Komiteta poslaničkog kluba Sika, za Rojters.
Ranije ove nedelje, Panun je podneo tužbu protiv indijske vlade i mnogih zvaničnika, uključujući savetnika za nacionalnu bezbednost Ajita Dovala, koji je deo delegacije koja putuje sa Modijem u SAD. Indijsko Ministarstvo spoljnih poslova osudilo je tužbu, nazivajući je „neopravdanom“ i „neosnovanom“.
Sjedinjene Američke Države su pozvale Indiju da istraži zaveru za ubistvo Pannuna nakon što su američki tužioci prošle godine sugerisali moguću umešanost Nju Delhija. Iako je Indija demantovala ove optužbe, formirala je visoki komitet za sprovođenje istrage. Ovo pitanje je dovelo do komplikacija u odnosima između dve zemlje, smatraju diplomate i stručnjaci za spoljnu politiku.
Tokom svoje trodnevne posete, Modi je u subotu učestvovao na samitu Kvadrilateralnog bezbednosnog dijaloga, neformalne platforme između Indije, Sjedinjenih Američkih Država, Australije i Japana. Lideri ove četiri zemlje razgovarali su o različitim globalnim pitanjima, uključujući „razvojne prioritete“ za indo-pacifički region, prema saopštenju Indije. Samit, koji je prvobitno trebalo da se održi u Indiji, premešten je u SAD po zahtevu Vašingtona. Dok je u Sjedinjenim Američkim Državama, Modi će takođe imati susrete sa hiljadama pripadnika indijske dijaspore i održati govor na „Samitu budućnosti“ na Generalnoj skupštini UN u Njujorku.