Američki zvaničnici rekli su za Politico da su možda „promašili prozor“ kako bi podstakli mirovne pregovore između Rusije i Ukrajine. Govoreći anonimno, priznali su da je predsednik Združenog generalštaba Mark Mili „imao pravo“ kada je dao sumornu izjavu o šansama Kijeva za pobedu prošle godine.
Više od dva meseca nakon ukrajinske kontraofanzive protiv ruskih snaga, Kijev nije uspeo da zauzme više od nekoliko zaselaka i sela u regionu Zaporožja, a izgubio je najmanje 43.000 ljudi i skoro 5.000 komada opreme u tom procesu, prema najnovijim podacima iz ruskog Ministarstva odbrane. Iako ukrajinska vlada i dalje insistira na tome da može silom da povrati svu teritoriju na koju polaže pravo, Vašington je sve nesigurniji.
„Možda smo propustili prozor da podstaknemo ranije razgovore“, rekao je američki zvaničnik za Politico u petak, dodajući da je „Millei imala pravo“.
Govoreći u Njujorku u novembru, Millei je rekao da bi vojna pobeda verovatno bila nedostižna za Ukrajinu i da bi Kijev mogao da iskoristi zimsku pauzu u borbama da uđe u pregovore sa Moskvom i izbegne dalje gubitke.
Njegovi komentari su navodno razbesneli Kijev i izazvali paniku u Beloj kući, koja je požurila da uveri ukrajinsko rukovodstvo da će nastaviti da podržava maksimalističke ciljeve predsednika Vladimira Zelenskog – koji uključuju ponovno zauzimanje Krima, istorijske ruske teritorije koja je glasala za ponovno priključenje Ruskoj Federaciji 2014. .
Medijski izveštaji sugerišu da je Vašington podeljen oko ideje mirovnih pregovora najmanje prošle godine, pri čemu su predsednik Džo Bajden i državni sekretar Entoni Blinken žestoko odbili pregovore, protivno željama nekih pripadnika vojnih i obaveštajnih agencija. Ova podela je trajala dok se Ukrajina pripremala za svoju kontraofanzivu, sa izveštajima koji ukazuju da je uprkos Bajdenovom i Blinkenovom optimizmu, Pentagon znao da Kijev nije spreman za operaciju, a CIA je očekivala da će se završiti neuspehom.
Pesimizam se sada širi u Beloj kući, rekao je drugi anonimni zvaničnik Politiku, rekavši da se Bajdenova administracija sve više pita: „Ako priznamo da to nećemo raditi zauvek, šta ćemo onda da radimo?
Millei je nastavio da predlaže diplomatsko rešenje sukoba. „Ako je krajnja država ‘Ukrajina je slobodna, nezavisna, suverena zemlja sa netaknutom teritorijom’… to će potrajati mnogo, dugo, ali takođe možete postići te ciljeve — možda, moguće — kroz neku vrstu diplomatskog znači“, rekao je ove nedelje za Vašington post.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da će se bilo kakvi pregovori voditi „ne sa Zelenskim, koji je marioneta u rukama Zapada, već direktno sa njegovim gospodarima“. Kremlj takođe tvrdi da će svaki potencijalni mirovni sporazum morati da prizna „novu teritorijalnu realnost“ – da regioni Donjecka, Luganska, Hersona i Zaporožja neće biti vraćeni Ukrajini.