VAŠINGTON – Američki istražitelji nesreća kažu da etiopske vlasti nisu uzele u obzir sve faktore koji su doprineli smrtonosnoj nesreći 2019. nakon što je ključni sistem kontrole leta pokvario funkcionisanje aviona Boing 737 Maks.
Nacionalni odbor za bezbednost u saobraćaju složio se sa zaključkom Etiopljana da je automatizovani sistem letenja delimično odgovoran za nesreću tako što je naginjao nos aviona nadole. Međutim, odbor je takođe zamerio pilotima „neadekvatnu upotrebu“ drugih sredstava za ručno upravljanje avionom.
Američki odbor je saopštio da Etiopska erlajns nije uspela da obuči pilote kako da reaguju kada se nos aviona neočekivano spusti.
Američki istražitelji rekli su da je senzor koji je slao pogrešna očitavanja sistemu za kontrolu leta, uzrokujući njegov kvar, mogao biti oštećen tako što je avion udario pticu ubrzo nakon poletanja. Etiopski zvaničnici rekli su da nisu pronašli dokaze o napadu ptica.
Američki odbor za bezbednost, koji je doprineo istrazi koju su vodili Etiopljani jer je avion napravljen u Sjedinjenim Državama, preduzeo je neobičan korak objavljivanja svojih nalaza u utorak nakon što je etiopijska agencija za istraživanje nesreća odbila da ih uključi u nacrt konačnog izveštaja objavljen prošle nedelje .
U padu u martu 2019. ubrzo nakon poletanja iz Adis Abebe poginulo je svih 157 ljudi u avionu. Bio je to drugi koji je uključivao Boeing Mak za manje od pet meseci i doveo je do prizemljenja svih Mak mlaznjaka širom sveta na skoro dve godine.
Etiopijska agencija za istragu nesreća objavila je prošle nedelje davno zakašnjeli izveštaj, okrivljujući za nesreću u potpunosti neispravnost automatizovanog sistema za kontrolu leta koji je ranije utvrđen u oba Mak nesreća u Etiopiji i Indoneziji. Nakon nesreća, Boing je remontovao sistem, koji je više puta gurao nosove aviona nadole na osnovu neispravnih očitavanja senzora.
Američki odbor je rekao da su čak i sa neočekivanim nagibom nosa nadole, piloti mogli da povrate kontrolu uz bolju upotrebu ručnog podešavanja panela na repu i usporavanja.