Američki zakonodavci skeptični u pogledu ublažavanja sankcija Venecueli

Američki zakonodavci skeptični u pogledu ublažavanja sankcija Venecueli

BOGOTA – Senatori Sjedinjenih Država izjavili su u sredu da su skeptični u pogledu potencijalnog ublažavanja sankcija Venecueli, usred sastanaka u Vašingtonu između Bajdenove administracije i venecuelanskih opozicionih lidera, preneo je Rojters.

Ševron je zatražio od američkog ministarstva finansija da ublaži sankcije, omogućavajući kompaniji da preuzme operativnu kontrolu i ima veću reč u nabavci i trgovini u četiri naftna preduzeća koja deli sa venecuelanskom državnom naftnom kompanijom PDVSA.

Ali Stejt department je insistirao da će do bilo kakvog relevantnog ublažavanja sankcija doći samo ako se predsednik Venecuele Nikolas Maduro vrati razgovorima sa opozicijom i preduzme konkretne korake ka slobodnim izborima.

Administracija predsednika Džoa Bajdena bila je pod pritiskom republikanaca i nekih njegovih kolega demokrata da ne čine nikakve veće ustupke Maduru.

S obzirom na to da se 8. novembra predstoje srednji izbori u američkom Kongresu, zvaničnici administracije imaju na umu rizik da budu blagi prema Maduru među uglavnom konzervativnim kubansko-američkim i venecuelansko-američkim glasačima na jugu Floride.

Zvaničnici su se u utorak sastali sa gostujućim opozicionarima, koji će boraviti u Vašingtonu do petka.

„Ako administracija krene ovim putem, moraju postojati stvarna suštinska merila kako bismo znali da ovo nije samo kupovina vremena“, rekao je demokrata iz Nju Džersija Bob Menendez na kraju dvopartijske posete Bogoti.

„Koja su merila za razvoj političkih partija, da bi štampa mogla da piše o onome što se dešava u Venecueli, da bi se proces sproveo na izbore pod međunarodnim nadzorom“, rekao je on, dodajući da je skeptičan, ali otvoren za definisanje proces.

„Ako želimo bilo šta da učinimo da olabavimo situaciju sa naftom i gasom, moramo da budemo sigurni da su uslovi jasni i da se to može proveriti“, rekao je republikanac iz Ohaja Robert Portman.

Demokrata iz Merilenda, Ben Kardin, rekao je da će pored nadgledanih izbora biti potrebno i napredak u oblasti ljudskih prava u Venecueli.

Trojica senatora, zajedno sa Benom Sasom iz Nebraske i Ričardom Berom iz Severne Karoline, sastali su se u utorak nekoliko sati sa novim levičarskim kolumbijskim predsednikom Gustavom Petrom i njegovim ministrima spoljnih poslova i odbrane.

Petro je pozvao na izmene bilateralne saradnje u borbi protiv narkotika, pozivajući se na veći fokus na obaveštajne podatke i zabranu, i plutajuću regulaciju droga.

Delegacija Senata ne deli Petrove ideje o „legalizaciji“, rekao je Menendez, ali postoji zajednički jezik u naporima da se bore protiv finansiranja narko-bandi, poveća zabrana i podrži zemljišnu reformu.