Američki zakonodavci se bore da regulišu kriptovalute

Američki zakonodavci se bore da regulišu kriptovalute

Američki senatori su u sredu izvršili pritisak na Kongres da reguliše kriptovalute u skladu sa postojećim finansijskim pravilima, dok se poslanici bore da obuzdaju problematičnu industriju nakon što su tužioci podneli krivične prijave protiv osnivača FTX-a Semjuela Bankmana-Frida, prenosi Rojters.

Zakonodavci se generalno slažu da kripto firme treba da imaju veću regulativu, ali postoje različita mišljenja o tome kako bi industriju trebalo regulisati.

Kritičari kažu da je kripto svet prožet prevarama i nedoličnim ponašanjem, ali zagovornici kažu da je industrija jednostavno patila od nedostatka regulative.

Američki tužioci u utorak su optužili osnivača FTX-a Sema Bankman-Frida za pranje novca i prevaru, između ostalih prekršaja. Optužbe su ograničile zapanjujući pad za Bankman-Frieda, koji je zaradio bogatstvo u vrednosti od preko 20 milijardi dolara dok je doživeo bum kriptovaluta kako bi izgradio FTX u jednu od najvećih svetskih berzi pre nego što je naglo propao ove godine.

„Vreme je da Kongres natera kripto industriju da sledi ista pravila pranja novca kao i svi ostali“, rekla je američka senatorka Elizabet Voren tokom saslušanja ključnog Senatskog komiteta za bankarstvo.

Ona i republikanski senator Roger Marshall iz Kanzasa ranije su najavili zakon koji ima za cilj zatvaranje rupa u pranju novca u kripto industriji.

Republikanski senator Pat Toomei, rangirani član Komiteta za bankarstvo, rekao je da ne misli da su pravila o pranju novca dobro prikladna za kriptovalute, opisujući postojeću tehnologiju protiv pranja novca kao „arhaičnu“.

Voren želi da prepusti kontrolu nad kripto nadzorom Komisiji za hartije od vrednosti (SEC). Republikanska senatorka Sintija Lumis rekla je na saslušanju da planira da ponovo uvede zakon koji će dati veća ovlašćenja Komisiji za trgovinu robnim fjučersima (CFTC), a kritičari agencije brinu da neće ići dovoljno daleko da zauzda industriju.

Na pitanje da li veruje da Vašington snosi neku krivicu za kolaps FTX-a, Toomei se složio.

„Odsustvo zakona koji stvara zaštitne ograde za regulaciju i odgovarajuće odsustvo bilo kakve sigurnosti doveli su aktivnosti van obale na mesta poput Bahama“, rekao je on posle saslušanja u sredu. „To se ne završava uvek dobro za američke potrošače i druge.

Svaki od svedoka saslušanja – među kojima su bili glumac i kripto skeptik Ben Mekenzi Šenkkan i televizijska ličnost „SharkTank“ i FTX investitor Kevin O’Liri – rekli su da veruju da će verovatno biti više prevara u svetu kriptovaluta.

Bez američke regulative, vrednost kripto investicija mogla bi nestati, rekla je svedokinja i profesorka prava na Američkom univerzitetu Hilari Alen.

„Iako je to veoma loša vest za ljude koji su već investirali, mislim da je to veoma dobra vest za nas ostale, jer je držana van šireg finansijskog sistema i nećemo trpeti posledice njegovog šireg neuspeha. „