Američki vojni komandant u Siriji informisao je o operacijama protiv ID

Američki vojni komandant u Siriji informisao je o operacijama protiv ID

Najviši američki vojni komandant posetio je u subotu severoistok Sirije gde američke trupe i njihovi saveznici pokreću kampanju protiv Islamske države (ID), rekao je američki vojni zvaničnik, prenosi Asošijeted pres.

Predsedavajući združenog načelnika štabova general Mark Mili sastao se sa komandantima i trupama koji su ga obavestili o tekućim operacijama protiv ID, rekao je pukovnik Dejv Batler, portparol Milija.

Batler nije rekao da li se Millei sastao sa komandantima Sirijskih demokratskih snaga predvođenih Kurdima koje su bile glavni saveznik američkih snaga u Siriji u borbi protiv ID.

Milijeva poseta usledila je dan nakon što je američka Centralna komanda saopštila da su američke trupe i njihovi saveznici izveli više od deset zajedničkih operacija na severoistoku Sirije u februaru tokom kojih je ubijeno pet operativaca ID, a 11 pritvoreno.

„Dok je bio tamo, primao je novosti o misiji borbe protiv ISIS-a, pregledao mere zaštite snaga i procenio napore za repatrijaciju izbegličkog kampa Al Hol“, rekao je Batler govoreći o kampu u kojem se nalaze desetine hiljada žena i dece uglavnom povezanih sa IS.

U Al-Holu, desetine hiljada Sirijaca i Iračana zbijeno je u šatorima u ograđenom kampu. Skoro 20.000 njih su deca; većina ostalih su žene, supruge i udovice boraca IS.

U posebnom, dobro čuvanom delu logora poznatom kao aneks nalazi se dodatnih 10.000 ljudi: 2.000 žena iz 57 drugih zemalja — koje se smatraju najtvrdokornijim pristalicama ID — zajedno sa oko 8.000 njihove dece.

Tokom proteklih nekoliko meseci nekoliko zemalja, uključujući Francusku, Španiju i Irak, vratilo je u domovinu desetine žena i dece iz Al-Hola.

Kurdske vlasti trenutno upravljaju sa više od dvadesetak pritvorskih objekata razbacanih širom severoistočne Sirije, u kojima se nalazi oko 10.000 boraca ID. Među pritvorenicima je oko 2.000 stranaca čije su matične zemlje odbile da ih vrate u domovinu, uključujući oko 800 Evropljana.

Trenutno se na terenu na severoistoku Sirije nalazi oko 900 američkih snaga, kaže zamenik pomoćnika sekretara za odbranu Dejna Stroul.

Uprkos porazu u martu 2019. tokom kojeg je IS izgubila i poslednji komad zemlje koju je nekada kontrolisala, ćelije za spavanje ekstremista i dalje izvode smrtonosne napade u Siriji i susednom Iraku.

U februaru, ćelije IS napale su radnike koji su sakupljali tartufe u blizini centralnog grada Sukhna, ubivši najmanje 53 osobe, uglavnom radnike, ali i neke bezbednosne snage sirijske vlade. Od tada se dogodilo nekoliko sličnih napada.