Sudija: Kalifornija ne može da zabrani uvoz, prodaju aligatora

Sudija: Kalifornija ne može da zabrani uvoz, prodaju aligatora

Kalifornija ne može da zabrani uvoz i prodaju proizvoda od krokodila i aligatora, presudio je savezni sudija, u pobedi države Luizijane, koja je osporila zabranu zajedno sa preduzećima u više država, piše AP.

Federalni zakon kontroliše trgovinu tim proizvodima i sprečava Kaliforniju da zabrani trgovinu njima, napisala je glavna američka okružna sudija Kimberli Miler u Sakramentu u Kaliforniji u presudi od utorka.

Miler je već blokirala sprovođenje zakona dok su se tužbe koje su ga osporile vodile na njenom sudu. Tužioci su uključivali preduzeća sa sedištem u Kaliforniji, Luizijani, Teksasu, Floridi, Montani i Vajomingu.

Kalifornijska zabrana obuhvatila je proizvode napravljene od aligatora i dve vrste krokodila — Nila i slane vode. Sve se može legalno prodati prema međunarodnom ugovoru i saveznom zakonu SAD.

Mueller je odbacio argumente da Kalifornija samo želi da reguliše aktivnosti unutar države. „Kalifornija ne reguliše hvatanje krokodila svojim granicama“, napisala je ona. „Ništa u zapisu ne sugeriše da krokodili borave u Kaliforniji, migriraju u Kaliforniju ili su uvedeni u Kaliforniju.

Prema sudskom zapisniku, nilski krokodil je naveden kao ugrožen, a neke vrste morskih krokodila su ugrožene ili ugrožene.

Američki aligator više nije ugrožen ili ugrožen – sada se procenjuje da ih ima 2,9 miliona u Luizijani u divljini ili na farmama – ali se tretira kao ugrožen jer je teško razlikovati proizvode od aligatora od proizvoda napravljenih od ugroženih krokodila.

Luizijana je u podnošenju tužbe tvrdila da je ekonomija koja okružuje aligatore odigrala ključnu ulogu u vraćanju populacije američkih aligatora i da je važan faktor u zaštiti močvara i drugih vrsta osim aligatora koji zavise od močvara.

Luizijana je rekla da pošto je većina državnog priobalnog staništa u privatnom vlasništvu, država nema direktnu kontrolu nad načinom na koji se njime upravlja. Ali industrija aligatora pruža ekonomske podsticaje vlasnicima zemljišta da preduzmu korake da zaštite močvarna područja koja služe kao stanište aligatorima.

Zaštitnici prirode su primetili te sličnosti u argumentaciji da se zadrži zabrana u Kaliforniji, rekavši da su proizvodi ugroženih i neugroženih vrsta toliko skoro identični da trgovci ljudima mogu lako da prikriju ilegalne proizvode.

Ali Miler, koga je predsednik Barak Obama predložio 2010. godine, rekao je da savezni zakon i propisi koji preciziraju kako i kada kože i drugi proizvodi od životinja mogu da se uvoze, izvoze i prodaju ne mogu da budu oduzeti od strane Kalifornije.

Državni tužilac Luizijane Džef Landri rekao je da Muellerova presuda pomaže u očuvanju uspešnih državnih napora za očuvanje aligatora.

Državni zvaničnici dugo su smatrali da je pažljivo upravljanje divljim životinjama, zajedno sa uzgojem aligatora, dovelo do oporavka državne populacije aligatora u odnosu na manje od 100.000 pre pet decenija. Državno Ministarstvo za divlje životinje i ribarstvo procenjuje vrednost aligatora ulovljenih u divljini ili uzgajanih na farmama na 245 miliona dolara godišnje.

„Trgovina aligatorima je direktno dovela do oživljavanja i očuvanja američkog aligatora, kao i zaštite i održavanja njihovog prirodnog močvarnog staništa“, rekao je Landri u saopštenju za javnost u sredu. „Zabrana Kalifornije bi u potpunosti poremetila ceo lanac snabdevanja – ne samo da bi desetkovala industriju i naše programe zaštite močvara, već bi i uklonila preko 100 miliona dolara iz godišnje ekonomije Luizijane.

Advokat Kalifornije nije odmah odgovorio na zahtev za komentar poslat e-poštom.