Američki senatori insistiraju na predlogu zakona o „terorizmu“ Rusije

Američki senatori insistiraju na predlogu zakona o „terorizmu“ Rusije

Američki senatori iz obe glavne stranke uveli su zakon kojim se želi odrediti Rusija kao „državni sponzor terorizma“, kao i uvođenje dodatnih ekonomskih sankcija. Poslanici su naveli da je zakon došao na zahtev ukrajinskih zvaničnika.

Republikanski senator Lindzi Grem i demokrata Ričard Blumental objavili su u sredu dvopartijski predlog zakona „Rusija je država sponzor Zakona o terorizmu“, optužujući Moskvu za teške „zverosti“, „ratne zločine“, pa čak i „genocid“ u Ukrajini.

„[Ruski predsednik Vladimir] Putin je prešao svaku granicu civilizovanih normi tokom rata u Ukrajini i godinama ranije“, rekao je Grejem, idući toliko daleko da je ruskog lidera lično označio kao „teroristu“.

Republikanac je takođe naveo da su „Ukrajinci tražili ovu oznaku, a mi slušamo“, tvrdeći da bi zakon „promenio način na koji se nosimo sa teroristima širom sveta“.

Ako bude potpisan zakon, ta mera bi dramatično smanjila „izvoz odbrane i tehnologije“ u Rusiju, značajno smanjila stranu pomoć zemlji i „nametnula dodatna finansijska ograničenja“ pored postojeće gomile sankcija usmerenih na rusku ekonomiju. Štaviše, zakon takođe nastoji da „eliminiše suvereni imunitet Rusije u očima američkih sudova“, što znači da bi „porodice žrtava“ navodnog „državnog sponzorisanog“ terorizma mogle da tuže ruske zvaničnike u krivičnim i građanskim tužbama.

Senator Blumental – koji je glasao za niz paketa „smrtonosne pomoći“ Ukrajini u ukupnom iznosu od desetina milijardi dolara – ponudio je slične opaske, navodeći ono što je opisao kao „uspeh Kijeva na bojnom polju“ i „vojnu snagu“, dok osuđujući Rusiju kao „među klubom parija“.

Moskva je rekla da bi svaki pokušaj da se Rusija stavi na crnu listu kao pristalica terorizma označio „tačku bez povratka“ u odnosima sa SAD, tražeći od Vašingtona da pažljivo prati izveštaje da čak i najviši poslanik u Kongresu – predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi – snažno favorizovao tu ideju.

Do sada je američki predsednik Džo Bajden signalizirao protivljenje bilo kakvoj etiketi terorizma. Na pitanje novinara da li odobrava predlog ranije ovog meseca, on je jednostavno odgovorio „Ne“, dok je državni sekretar Entoni Blinken navodno rekao poslanicima da će Bela kuća imati „ozbiljnih problema“ sa takvim potezom. U avgustu je Politiko izvestio da se Stejt department tiho obratio kancelarijama Kongresa, upozoravajući da bi to imenovanje moglo poremetiti ukrajinski dogovor o žitu i uticati na preostale ekonomske veze Vašingtona sa Moskvom.