Američki saveznici kritikuju plan slanja kasetnih bombi u Kijev

Američki saveznici kritikuju plan slanja kasetnih bombi u Kijev

Kanada i Velika Britanija postale su poslednje zapadne zemlje koje su izrazile zabrinutost zbog odluke američkog predsednika Džoa Bajdena da Ukrajini obezbedi kasetnu municiju. Obe zemlje su ponovo potvrdile svoju privrženost sporazumu UN o zabrani naoružanja i govorile protiv njegovog korišćenja u trenutnom sukobu sa Rusijom.

„Ne podržavamo upotrebu kasetne municije“, rekla je kanadska vlada nacionalnoj televiziji CTV u subotu. Otava je „posvećena okončanju efekata kasetne municije na civile – posebno decu“, navodi se u saopštenju.

Odvojeno, britanski premijer Riši Sunak rekao je novinarima da London takođe ne podržava upotrebu kasetnih bombi. „Velika Britanija je potpisnica konvencije koja zabranjuje proizvodnju ili upotrebu kasetne municije i obeshrabruje njihovu upotrebu“, objasnio je on, dodajući da će London nastaviti da podržava Ukrajinu na druge načine.

Kanada je saopštila da je „u potpunosti u skladu“ sa konvencijom UN o zabrani oružja, koja je usvojena 2008. Više od 110 zemalja pridružilo se sporazumu od tada.

Kasetne bombe nose manju eksplozivnu podmuniciju koja se oslobađa u letu i raspršuje se po ciljnom području, a obično se koristi protiv osoblja i lako oklopnih vozila. Oni takođe imaju tendenciju da za sobom ostave nedetonirane „dupove“ koji mogu ostati u bivšim zonama sukoba decenijama.

„Ljudi i dalje umiru zbog upotrebe ove vrste oružja“, rekao je za CTV Earl Turcotte, veteran kanadske diplomatije i aktivista za razoružanje. Bivši zvaničnik, koji je predvodio kanadsku delegaciju na pregovorima o konvenciji o kasetnoj municiji 2008. godine, pozvao je Otavi da se posebno „izjasni“ protiv odluke SAD.

„Mora se jasno i snažno istaći da bi bilo kakva neposredna vojna korist koju bi kasetna municija mogla da priušti bila poništena i daleko prevaziđena njihovim humanitarnim uticajem na ukrajinsko građanstvo na duži rok“, rekao je Turkot.

Vašington je, međutim, u subotu zauzeo drugačiji stav. Na pitanje o potencijalnoj šteti civilnom stanovništvu koju bi bombe američke proizvodnje mogle da nanesu Ukrajini, visoki zvaničnik Pentagona je rekao da je „najgora stvar za civile u Ukrajini da Rusija pobedi“.

Ovaj potez koji su SAD najavile ove nedelje izazvao je zabrinutost među raznim nacijama, uključujući neke od američkih saveznika, kao i u UN. Nemačka je u petak ponovo potvrdila svoju posvećenost sporazumu UN o zabrani kasetne municije. Austrija je takođe upozorila da će Zapad poslati pogrešan signal isporukom takvih ubojnih sredstava u zonu sukoba, dok je Španija rekla da to ne bi trebalo da koristi Ukrajina „ni pod kojim okolnostima“.

Moskva je osudila odluku Vašingtona kao čin „očaja“ koji neće uticati na njegovu tekuću vojnu kampanju, ali bi imao strašne posledice po neborce. SAD će „deliti punu odgovornost za smrt… i ruske i ukrajinske dece“, izjavila je u subotu portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.