Savetnik predsednika Džoa Bajdena za nacionalnu bezbednost sastao se rano u nedelju sa prestolonaslednikom Saudijske Arabije Mohamedom bin Salmanom kako bi razgovarali o onome što je kraljevstvo opisalo kao „polufinalnu” verziju širokog bezbednosnog sporazuma između zemalja. .
Saopštenje državne Saudijske novinske agencije dolazi pošto je strateški dogovor poništen nakon Hamasovog napada 7. oktobra na Izrael u kojem je ubijeno 1.200 ljudi, a 250 drugih vraćeno kao taoce u pojas Gaze.
U periodu od tada, kažnjavajuća kampanja izraelskih vazdušnih napada i kopnena ofanziva tamo je ubila preko 35.000 Palestinaca, ugrozivši bezbednosni sporazum koji je uključivao da Saudijska Arabija diplomatsko priznaje Izrael po prvi put od njegovog osnivanja 1948.
Saudijski državni mediji nisu objavili slike sastanka Džejka Salivana i princa Mohameda u Dahranu, gradu na dalekom istoku kraljevstva koji je dom njegovog državnog naftnog giganta, Saudi Arabian Oil Co. poznatog kao Saudi Aramco.
„Razgovarano je o polufinalnoj verziji nacrta strateških sporazuma između kraljevine i Sjedinjenih Američkih Država, koji su skoro finalizovani — i na čemu se radi između dve strane u palestinskom pitanju kako bi se pronašao kredibilan put, “, navodi se u saopštenju objavljenom nakon razgovora.
To je uključivalo „rešenje dve države koje ispunjava težnje i legitimna prava palestinskog naroda“ i „situaciju u Gazi i potrebu da se tamo zaustavi rat i olakša ulazak humanitarne pomoći“, dodaje se u saopštenju.
Saudijska Arabija već dugo poziva na stvaranje nezavisne palestinske države duž granica Izraela iz 1967. godine, sa istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom. Međutim, to bi verovatno moglo biti neodrživo za izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, čija vlada zavisi od podrške tvrdolinijaša koji se protive rešenju sa dve države i podržavaju izraelska naselja na zemljama koje Palestinci žele za tu državu.
Bela kuća je priznala Salivanovo putovanje i da će on kasnije krenuti u Izrael. Međutim, nije bilo neposrednog saopštenja iz SAD o diskusijama, osim da su rekli da će oni „uključujući rat u Gazi i tekuće napore da se postigne trajni mir i bezbednost u regionu“.
Saudijska Arabija se dugo oslanjala – kao i druge arapske zemlje u Zalivskom zalivu – da će SAD biti garant bezbednosti za širi Bliski istok, jer su se tenzije oko iranskog nuklearnog programa poslednjih godina prelile u seriju napada. Predlog o kome se sada raspravlja verovatno bi to produbio, a navodno uključuje i pristup naprednom oružju i moguće trgovinske sporazume.
Saudijska Arabija se takođe zalagala za nuklearnu saradnju u sporazumu koji uključuje Ameriku koja joj dozvoljava da obogaćuje uranijum u kraljevstvu – nešto što zabrinjava stručnjake za neproliferaciju, jer centrifuge koje se okreću otvaraju vrata mogućem programu naoružanja. Princ Muhamed je rekao da bi kraljevstvo tražilo nuklearno oružje da ga Iran ima. Iran je poslednjih nedelja sve više pretio da bi to mogao učiniti.