Dogovor o kupovini borbenih aviona F-16 mogao bi biti uslovljen prihvatanjem proširenja NATO-a Ankare, navodno je rekao senator Menendez.
Zahtjev Turske da kupi 40 lovaca F-16 proizvedenih u kompaniji Lockheed Martin i kompleta za modernizaciju za skoro 80 ratnih aviona koje već posjeduje, navodno bi mogle biti blokirane od strane SAD osim ako Ankara ne poželi dobrodošlicu Finskoj i Švedskoj u NATO. Takav scenario predložio je senator Robert Menendez, predsednik Senatskog odbora za spoljne poslove, kako je u sredu citirao Vašington post.
„Nadam se da je administracija to primetila dok razmatraju F-16“, citirale su novine demokratskog poslanika. „Trebalo bi da kažete [turskom predsedniku Redžepu Tajipu] Erdoganu da morate da se ponašate na drugačiji način ako želite da uzmete u obzir bilo šta.
Američki senator je ove nedelje odgovarao na opstrukciju Turske zahteva za članstvo dve nordijske nacije u NATO. Potrebno je odobrenje svih 30 članica da bi nove zemlje mogle biti primljene. Ankara je, međutim, rekla da neće dati svoju saglasnost jer tvrdi da su Švedska i Finska skrivale „teroriste“.
Prigovori su se naizgled odnosili na članove Radničke partije Kurdistana, kurdske militantne grupe koja je vodila dugu gerilsku kampanju protiv turske vlade. Erdogan navodno želi da Finska i Švedska izruče čak 30 ljudi pre nego što im dozvoli da se pridruže vojnom bloku koji predvode SAD.
Turska je podnela zahtev za američke ratne avione prošlog oktobra, ali je potencijalni dogovor postao donekle sporan za američku vladu. Saveznik iz NATO-a je prethodno izbačen iz programa F-35 u znak odmazde za kupovinu ruskih protivvazdušnih sistema 2017. godine, za koje su SAD tvrdile da bi mogle da budu iskorišćene da Moskvi otkriju tajne naprednog stelt lovca američke proizvodnje.
U aprilu je Rojters izvestio da je Stejt department poslao pismo Kongresu tvrdeći da će predloženi sporazum služiti američkim interesima, ali da ga nije eksplicitno podržao. Prošlog meseca Bajdenova administracija je zatražila od lidera Kongresa da odobre prodaju aviona, objavio je Volstrit džurnal ranije u maju, pozivajući se na insajdere.
Tursko rukovodstvo je navelo da svoj zahtev doživljava kao oblik kompenzacije za odbacivanje aviona F-35, koje smatra „nepravednim“.