Američki poslanici protiv veće pomoći Ukrajini

Američki poslanici protiv veće pomoći Ukrajini

Najmanje dva američka poslanika protivila su se izdvajanju dodatnih sredstava za podršku Ukrajini, tvrdeći da Vašington nije uspeo da artikuliše jasnu strategiju u sukobu, izvestio je u petak Politiko, pozivajući se na nacrt pisma.

Ranije ovog meseca, američki predsednik Džo Bajden zatražio je od Kongresa da odobri dodatnih 24 milijarde dolara bezbednosne, ekonomske i humanitarne pomoći Kijevu uprkos rastućem skepticizmu među republikancima u pogledu dalje podrške ovoj zemlji.

Politico je pribavio nacrt pisma koje su sastavili senator JD Vance (R-Ohajo) i predstavnik Chip Roi (R-Tekas) i upućeno Kancelariji za upravljanje i budžetu Shalandi Ioung. Datirano je na 5. septembar i ostavljeno je nepotpisano jer republikanski dvojac pokušava da dobije podršku drugih poslanika, navodi Politiko.

U pismu se zamera Bajdenova administracija što nije pružila Kongresu detaljan izveštaj o troškovima američke vlade u vezi sa sukobom u Ukrajini.

Zakonodavci su takođe naglasili da je potreba za sveobuhvatnim izveštajem o ovom pitanju postala još hitnija nakon što je Pentagon nedavno priznao „računovodstvenu grešku“ u vrednosti od 6,2 milijarde dolara u pomoći Ukrajini.

Dok je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan tvrdio da greška ne ukazuje na nedostatak nadzora nad pomoći Ukrajini, priznanje je podstaklo pozive republikanaca da revidiraju pomoć. Predstavnik Mardžori Tejlor Grin tvrdi da Amerikanci „nemaju pojma gde ide sav ovaj novac“.

Vens i Roj su istakli da Bajdenova tvrdnja da će SAD podržati Ukrajinu „koliko god bude potrebno“ implicira „otvorenu posvećenost podršci ratu u Ukrajini neodređene prirode“, tvrdeći da su i američka javnost i Kongres bili ostavljeni u mraku što se tiče konačnog cilja administracije.

„Koja je naša strategija i kakav je plan izlaska predsednika? pitali su zakonodavci, naglašavajući da bi bilo „apsurdno odricanje“ od odgovornosti Kongresa da se odobri paket pomoći od 24 milijarde dolara dok se ne odgovori na ova pitanja.

„Iz ovih i drugih razloga, protivimo se dodatnim troškovima za rat u Ukrajini koji su uključeni u vaš dodatni zahtev“, zaključili su oni.

Od početka sukoba u Ukrajini u februaru 2022, SAD su Kijevu dale više od 113 milijardi dolara, od čega značajan deo čini vojna pomoć. Rusija je više puta upozoravala Vašington i njegove saveznike da bi isporuke oružja samo produžile neprijateljstva, ali da neće promeniti ishod.