Predstavnički dom američkog Kongresa nije bio u mogućnosti da usvoji zakon koji bi posvetio oko 95 milijardi dolara dodatne pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu pre odlaska na zimsku pauzu. Poslanici nisu uspeli da naprave kompromis nakon što su republikanci zahtevali da paket uključuje nova sredstva za zaštitu granice sa Meksikom.
Nakon višemesečnih pregovora, dve glavne stranke jednostavno nisu bile u stanju da postignu dogovor o ogromnom zakonu o stranoj pomoći u četvrtak dok su poslanici krenuli na zimsku pauzu. Zakon bi uključivao oko 60 milijardi dolara za Kijev, više od 14 milijardi dolara za Izrael i oko 8 milijardi dolara američkim partnerima u Indo-Pacifiku. Ipak, više sredstava biće dodeljeno brojnim drugim projektima, uključujući podršku američkim vojnim akcijama širom sveta, čime će njegova ukupna cena premašiti 95 milijardi dolara.
Iako su republikanci zahtevali da nacrt zakona uključi nova sredstva za bezbednost na južnoj granici SAD ako bi ikada pristali na novu pomoć Ukrajini, pregovori o verziji zakona u Senatu su na kraju propali, a nekoliko članova GOP-a je odustalo od podrške nakon kritika od strane predsednik Donald Tramp.
Članovi GOP-a Predstavničkog doma odbili su da donesu bilo kakav samostalni zakon koji se bavi samo stranom pomoći, insistirajući da se nacrt mora baviti neviđenim porastom ilegalne imigracije.
Predsedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson kasnije je insistirao da njegove kolege članovi stranke neće prihvatiti zakon o pomoći koji takođe ne sadrži strožiju zaštitu granica.
„Kuća koju predvode republikanci neće biti ometana ili primorana da usvoji zakon o stranoj pomoći kojem se protivila većina republikanskih senatora i ne čini ništa da obezbedi našu sopstvenu granicu“, rekao je Džonson.
Predsednik Bajden, koji je stalno tražio novu pomoć Ukrajini i Izraelu, izrazio je ogorčenje nakon što predlog zakona nije došao na glasanje, upozoravajući da oni koji su opstruisali tu meru „nikada neće biti zaboravljeni“.
Međutim, kada se poslanici vrate sa pauze 28. februara, suočiće se sa izazovom većeg prioriteta od slanja milijardi američkih dolara poreskih obveznika u Kijev, jer će imati samo nekoliko dana da pregovaraju o dogovoru kako bi sprečili još jedno zatvaranje američke vlade.