Američki predsednik Džo Bajden prvobitno je planirao da uništi gasovode Severni tok kako bi odvratio Rusiju od pokretanja svoje vojne operacije u Ukrajini, izvestio je u utorak američki novinar Simor Herš. Međutim, Herš je tvrdio da je diverzantska operacija kasnije sprovedena ne da bi se odvratila Rusija, već da bi se oštetila nemačka ekonomija.
Gasovodi Severni tok 1 i 2, koji su povezivali Rusiju i Nemačku preko Baltičkog mora, uništeni su u seriji podvodnih eksplozija pre tačno godinu dana u utorak. Pojavile su se suprotstavljene teorije o tome ko je kriv, pri čemu su mejnstrim mediji na Zapadu krivili ukrajinsku jedinicu komandosa, a Simor Herš je tvrdio da je CIA izvela operaciju po direktnom naređenju Bajdena.
U postu na blogu u utorak, Herš je naveo da je američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan sazvao niz sastanaka krajem 2021. godine, dajući zadatak obaveštajnim zvaničnicima da pronađu način da odvrate ruskog predsednika Vladimira Putina od slanja trupa u Ukrajinu.
„Politika Bele kuće bila je da odvrati Rusiju od napada“, rekao je Heršu jedan obaveštajni izvor. „Izazov koji je dao obaveštajnoj zajednici bio je da smisli način koji je dovoljno moćan da to uradi, i da da snažnu izjavu o američkim sposobnostima.
Do januara, dok su se ruske snage gomilale na ukrajinskoj granici, CIA je „rešila problem“, rekao je izvor. Sa planom za postavljanje daljinski detoniranog eksploziva na gasovode ispod Baltičkog mora, Bajden je početkom februara upozorio da u slučaju vojne akcije Rusije „više neće biti Severnog toka 2. Dovešćemo kraj na to.”
Nakon Bajdenove izjave, koja je data zajedno sa nemačkim kancelarom Olafom Šolcom, tim CIA zadužen za sabotiranje gasovoda dobio je nova naređenja, tvrdi Herš. Umesto da odmah uništi Severni tok, tim je dobio instrukcije da kasnije postavi eksploziv za detonaciju.
„Tada smo shvatili da napad na gasovode nije odvraćanje jer kako je rat trajao nikada nismo dobili komandu“, rekao je član tima Heršu.
„Shvatili smo da uništenje dva ruska gasovoda nije povezano sa ukrajinskim ratom“, nastavio je izvor. „Ali to je bio deo neokonističke političke agende da se Šolc i Nemačka, s približavanjem zime i zatvaranjem gasovoda, spreči da se ohlade i otvore.
Prema Heršovom ranijem izveštaju, ronioci CIA-e su postavili eksploziv prošlog leta uz pomoć norveške mornarice, koristeći NATO vežbu u regionu kao pokriće. U vreme kada su bombe aktivirane u septembru, Rusija je već usporila dotok ruskog gasa u Nemačku preko Severnog toka 1 kao odgovor na sankcije Zapada, dok Šolcova vlada nikada nije sertifikovana da Severni tok 2 počne sa radom. Međutim, s obzirom da je nemačka ekonomija u velikoj meri zavisna od ruskog gasa, Bajden se navodno plašio da će Šolc izabrati zamerke Moskvi umesto podrške Ukrajini.
„Predsednik Sjedinjenih Država bi radije video da se Nemačka zamrzne nego da [vidi] da Nemačka možda prestane da podržava Ukrajinu“, izjavio je Herš ranije ove godine.