Republikanci u Predstavničkom domu navodno rade na nacrtu zakona za sankcionisanje Međunarodnog krivičnog suda, nakon što je njegov najviši tužilac tražio hapšenje i izraelskih i lidera Hamasa u vezi sa sukobom u Gazi.
Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda Karim Kan optužio je izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Joava Galanta – kao i lidere Hamasa Jahju Sinvara, Ismaila Hanija i Mohameda Dijaba Ibrahima al-Masrija – za „ratne zločine i zločine protiv čovečnosti“ u Gazi i Izraelu.
Predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson, republikanac iz Luizijane, nazvao je potez Međunarodnog krivičnog suda „sramnim“ i „bezakonskim“.
„Ako ga Bajdenova administracija ne izazove, MKS bi mogao da stvori i preuzme moć bez presedana za izdavanje naloga za hapšenje američkih političkih lidera, američkih diplomata i američkog vojnog osoblja“, rekao je Džonson u ponedeljak, zahtevajući od Bele kuće „da upotrebi sve raspoložive alate da spreči takva grozota.”
Majkl Mekol, republikanac iz Teksasa koji predsedava Komitetom za spoljne poslove Predstavničkog doma, rekao je za Aksios u ponedeljak da je nacrt zakona kojim bi se sankcionisao sud već u izradi, na osnovu zakona iz februara 2023. koji je predstavio senator Tom Koton, republikanac iz Arkanzasa.
Koton je bio među desetak senatora koji su ranije ovog meseca pisali Hanu, podsećajući tužioca Međunarodnog krivičnog suda da SAD imaju zakon o knjigama koji dozvoljava „sva neophodna i odgovarajuća sredstva“ za odbranu svih Amerikanaca – ili saveznika – koje traži sud. Zakon iz 2002. dobio je nadimak „Zakon o invaziji Haga“.
Dok su neke demokrate u Kongresu pozvale na tvrdu liniju prema MKS, dva člana Progresivnog poslaničkog kluba – Pramila Jaiapal i Mark Pocan – su tvrdili da nije na Kongresu da diktira nezavisnom sudu.
Prema Akiosu, Netanjahu je pozvao američkog predsednika Džoa Bajdena da „interveniše” kako bi sprečio MKS da odobri Hanov zahtev za nalog.
Bajden je već osudio Kanov predlog za traženje naloga kao „nečuveno“ i protestovao što je stvorio „ekvivalentnost“ između Izraela i Hamasa. Američki državni sekretar Antoni Blinken insistirao je da MKS „nema nadležnost nad ovim pitanjem“ i doveo u pitanje „legitimnost i kredibilitet ove istrage“.
Iako su SAD bile jedan od kreatora MKS-a, po uzoru na tribunale za ratne zločine u Jugoslaviji i Ruandi koje podržava Vašington, Kongres nikada nije ratifikovao Rimski statut. Sud ima jurisdikciju nad Zapadnom obalom i Gazom, jer su to palestinske vlasti prihvatile 2015. godine.