Predstavnički dom SAD, koji kontrolišu republikanci, glasao je u sredu da formalizuje tekuću istragu o opozivu stranke o navodnoj korupciji i trgovini uticajem predsednika Džoa Bajdena. Rezolucija je usvojena sa 221 za 212 glasova, po partijskoj liniji.
Svaki prisutni republikanac glasao je za istragu o opozivu, dok je svaki demokrata glasao protiv. Jedan demokrata je bio odsutan.
Republikanska stranka je počela da istražuje Bajdenova navodna nedjela nakon što je stranka ponovo preuzela kontrolu nad domom nakon srednjoročnih izbora 2020. godine, a istragu su vodili Nadzorni odbor Predstavničkog doma i Odbor za pravosuđe. Bivši predsednik Predstavničkog doma Kevin Makarti najavio je istragu o opozivu u septembru, tvrdeći da su komiteti otkrili „kulturu korupcije“ koja okružuje porodicu Bajden.
Pozivajući se na svedočenja svedoka i fajlove preuzete sa laptopa koji pripada Bajdenovom sinu, Hanteru, republikanci navode da je porodica Bajden primila oko 24 miliona dolara uplata preko lažnih kompanija od poslovnih ličnosti i političara iz Kine, Kazahstana, Rumunije, Rusije i Ukrajine dok je Bajden bio zamenik predsednika. Oko 150 od ovih transakcija je Ministarstvo finansija SAD označilo kao „sumnjivo“, prema komitetima.
Hanter Bajden igra ključnu ulogu u optužbama, a predsednikov sin je optužen za sklapanje poslova sa više stranih klijenata u zamenu za pristup svom ocu. Hunterov bivši poslovni partner, Devon Archer, rekao je Nadzornom odboru u julu da je Hunterov položaj u odboru Burisme, ukrajinske energetske kompanije, dat njemu isključivo da garantuje da će kompanija imati uticaj na politiku SAD.
Predsednik Bajden poriče bilo kakvo saznanje ili umešanost u poslovne aktivnosti svog sina, uprkos mejlovima između Hantera i njegovih klijenata koji sugerišu da je Hanter organizovao sastanke. Arčer je takođe naveo da je Džo Bajden večerao više puta sa Hanterovim klijentima i da je Hanter primio transfer novca odmah nakon najmanje dva od ovih susreta.
Kada je istraga formalizovana, republikanci kažu da će imati veća istražna ovlašćenja, posebno kada je u pitanju prinuda svedoka da svedoče. Ranije u sredu, Hanter Bajden je prkosio pozivu da svedoči pred zatvorenim saslušanjem odbora za nadzor i pravosuđe, navodeći da će na pitanja odgovarati samo na javnoj sednici.
Takvu sednicu bi informativne mreže prenosile uživo, a demokratama bi dala priliku da izgovaraju i drže govore u odbranu Bajdena. Poverljivi podaci takođe nisu mogli da se raspravljaju na javnoj raspravi.
Pre glasanja, predsednik Nadzornog odbora Džejms Komer rekao je da „očekujemo da smenimo predsednikovog sina, a onda ćemo biti više nego srećni da imamo javno saslušanje“.