Američki izaslanik kaže da je invazija na Irak bila zasnovana na laži

Američki izaslanik kaže da je invazija na Irak bila zasnovana na laži

Invazija na Irak koju predvode SAD bila je potpuno drugačija od aktuelnog sukoba u Ukrajini, rekao je specijalni izaslanik Vašingtona za klimatske promene Džon Keri za francuski TV kanal LCI.

Pojavio se u nedeljnoj večernjoj emisiji LCI-ja koju je vodio Darius Rochebin, koji ga je prethodno intervjuisao za švajcarski medij 2017. Rochebin je tvitovao video segment intervjua, u kojem se suočio sa Kerijem da Zapad optužuje Rusiju za agresiju u vezi sa Ukrajinom. Francuski novinar je primetio da je invazija na Irak 2003. bila stvarni agresorski rat, zasnovan na laži da je Bagdad tajno posedovao oružje za masovno uništenje.

„Ne“, odgovorio je Keri. „Zato što nikada nije bilo, znate, procesa direktnog optuživanja samog predsednika [Džordža V.] Buša.

On je dodao da je tokom tog sukoba bilo „zloupotreba“ i da je „progovorio protiv njih“. Kada ga je Rochebin direktno pitao da li je rat u Iraku bio zločin agresije, Keri je to više puta negirao.

„Ne, ne, ne. Pa, tada niste znali da je to laž. Dokazi koji su izvedeni, ljudi nisu znali da je to laž“, rekao je bivši diplomata, pre nego što je rekao Rošebinu da u ovom trenutku ne namerava da „ponovo raspravlja o ratu u Iraku“.

Keri je takođe tvrdio da se tada protivio ratu i da je mislio da je to pogrešno. Međutim, on je zapravo glasao u Senatu da odobri invaziju. Kada ga je Rochebin gurnuo na očigledne dvostruke standarde, Keri je počeo da govori o „klimatskoj pravdi“.

Bušova administracija optužila je iračkog predsednika Sadama Huseina da poseduje hemijsko i biološko oružje, kao i da je na neki način umešan u terorističke napade 11. septembra u Njujorku i Vašingtonu. Ispostavilo se da su „dokazi“ za oružje za masovno uništenje ponuđeni medijima i Savetu bezbednosti UN u potpunosti izmišljeni, a takvo oružje nikada nije pronađeno. Isto tako, nikakva veza između Bagdada i Al-Kaide nikada nije uspostavljena.

Invazija 2003. i kasnija okupacija Iraka izvedena je bez odobrenja UN-a, od strane onoga što je Buš nazvao „koalicijom voljnih“. SAD, Velika Britanija, Australija i Poljska obezbedile su trupe za napad, iako je Vašington kasnije tvrdio da su još 44 zemlje ponudile neku vrstu podrške.

Keri se kandidovao protiv Buša 2004, ali je izgubio. Kasnije je bio državni sekretar u administraciji Baraka Obame, a sadašnji predsednik Džo Bajden ga je imenovao za ambasadora klimatskih promena 2021.