Američki izaslanik Džon Keri poručuje Kini da odvoji klimu od politike

Američki izaslanik Džon Keri poručuje Kini da odvoji klimu od politike

Klimatske promene su „univerzalna pretnja” sa kojom treba da se bavimo odvojeno od širih diplomatskih pitanja, rekao je američki izaslanik za klimu Džon Keri u sredu kineskom potpredsedniku Han Džengu posle dva dana onoga što je nazvao konstruktivnim, ali složenim razgovorima, piše Rojters.

Priznajući diplomatske poteškoće između dve strane poslednjih godina, Keri je rekao da klimu treba tretirati kao „samostalan“ izazov koji zahteva kolektivne napore najvećih svetskih ekonomija da bi se rešio.

„Imamo mogućnost da… napravimo razliku u pogledu klime“, rekao je on na sastanku u Velikoj dvorani naroda u Pekingu, velikoj zgradi kineskog parlamenta.

Keri je stigao u Peking u nedelju kada su toplotni talasi zapalili delove Evrope, Azije i Sjedinjenih Država, naglašavajući potrebu da vlade preduzmu drastične mere za smanjenje emisije ugljenika, koje doprinose globalnom zagrevanju i ekstremnim vremenskim pojavama.

On je održao sastanke sa najvišim kineskim diplomatom Vang Jijem i premijerom Li Ćjangom, kao i veteranskim izaslanikom za klimu Ksie Zhenhua u pokušaju da obnovi poverenje između dve strane uoči pregovora o klimi na COP28 u Dubaiju krajem godine.

„Ako budemo mogli da se okupimo tokom ovih narednih meseci koji vode do COP28, koji će biti najvažniji od Pariza, imaćemo priliku da napravimo duboku razliku po ovom pitanju“, rekao je Hanu.

Han je rekao da su dve zemlje održavale blisku komunikaciju i dijalog o klimi od Kerijevog imenovanja za izaslanika, dodajući da je zajednička izjava dve strane poslala „pozitivan signal“ svetu.

Keri je ranije rekao novinarima da su njegovi razgovori sa kineskim zvaničnicima ove nedelje bili konstruktivni, ali komplikovani, s tim da se dve strane i dalje bave političkim „spoljašnostima“, uključujući Tajvan.

„Samo se ponovo povezujemo“, rekao je. „Pokušavamo da ponovo uspostavimo proces na kome smo radili godinama.“

„Pokušavamo da iscrtamo veoma jasan put do ZP da bismo mogli da sarađujemo i radimo onako kako smo želeli sa svim spoljnim aspektima“, rekao je Keri.

Klimatska diplomatija između dva najveća emitera na svetu suspendovana je u avgustu prošle godine nakon posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu, ostrvu kojim se demokratski upravlja, na koje Kina polaže pravo.

„Raspoloženje je veoma, veoma pozitivno“, rekao je Keri uoči sastanaka u sredu. „Sinoć smo imali sjajnu večeru. Imali smo mnogo puta nazad i nazad. Zaista je konstruktivno.“

„Fokusirani smo na suštinu onoga na čemu zaista možemo da radimo i šta možemo da ostvarimo.“