Američki i kineski izaslanici nastoje da ožive klimatsku diplomatiju

Američki i kineski izaslanici nastoje da ožive klimatsku diplomatiju

Američki izaslanik za klimu Džon Keri rekao je da je „imperativ da Kina i Sjedinjene Države ostvare stvarni napredak“ u četiri meseca pre globalnih pregovora o klimi COP28 u Dubaiju, dok se susreo sa svojim kolegom Ksie Zhenhuom u Kineska prestonica u ponedeljak, izveštava Rojters.

On je takođe pozvao Kinu da se udruži sa Sjedinjenim Državama kako bi smanjila emisiju metana i smanjila uticaj energije na ugalj na klimu, pri čemu dve strane imaju za cilj da ponovo izgrade poverenje nakon obustave pregovora prošle godine.

Dok su se delegati koji predstavljaju dva najveća svetska emitera gasova staklene bašte okupili u konferencijskoj sali koja gleda na Zabranjeni grad u Pekingu u ponedeljak ujutru, Sje je rekao da bi dva izaslanika za klimu mogla da igraju ulogu u poboljšanju odnosa SAD i Kine.

„U naredna tri dana nadamo se da možemo da počnemo da preduzimamo neke velike korake koji će poslati signal svetu o ozbiljnoj svrsi Kine i Sjedinjenih Država da se suoče sa zajedničkim rizikom, pretnjom, izazovom celom čovečanstvu koje su stvorili sami ljudi“, rekao je Keri.

Ovonedeljni sastanci, koji će se nastaviti do srede, neće imati formalni raspored, ali se očekuje da će se fokusirati na smanjenje emisije metana i drugih emisija koje nisu CO2, kao i na pripremu COP28.

Oslanjanje Kine na ugalj takođe će verovatno biti na dnevnom redu. Keri je pohvalio „neverovatan posao“ koji Kina obavlja u izgradnji kapaciteta za obnovljivu energiju, ali je rekao da je on potkopan izgradnjom novih elektrana na ugalj.

Kina se obavezala da će početi da smanjuje potrošnju uglja, ali ne do 2026. godine, a odobrenja novih energetskih projekata uglja su ubrzana od prošle godine.

Kerijeva treća poseta Kini u svojstvu američkog izaslanika za klimu označava formalni nastavak klimatske diplomatije na najvišem nivou između dve zemlje. Bivši državni sekretar je treći američki zvaničnik koji je posetio Peking poslednjih nedelja, jer Kina i SAD imaju za cilj da stabilizuju svoje šire bilateralne odnose.

Keri i Ksi su se sreli u nedelju uveče na večeri jedan na jedan. Keri je pohvalila Ksie što se vratio na posao nakon što je preboleo. Obojica su jedan drugog nazivali prijateljima.

„Juče nakon što smo se upoznali, malo sam izračunao“, rekao je Ksi u ponedeljak. „Izbrojao sam da smo se od kada smo nas dvojica postavljeni za specijalne izaslanike sreli 53 puta.“

Pregovori su prekinuti prošle godine nakon posete predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi Tajvanu, ostrvu kojim se demokratski upravlja, na koje Kina polaže pravo.