Republikanska guvernerka Južne Dakote, Kristi Noem, rekla je da će njena država ciljati doktore za abortus radi krivičnog gonjenja nakon ukidanja Roe protiv Vejda, ali je insistirala da se majke neće suočiti sa pravnim posledicama.
Govoreći za CBS u nedelju uveče, nekoliko dana nakon što je Vrhovni sud poništio značajan slučaj koji podržava federalnu zaštitu od abortusa, Noem je rekao da će vlasti u Južnoj Dakoti preuzeti doktore i klinike koje nude proceduru, koja je sada nezakonita u državi.
„Nastavićemo da vodimo te debate o tome kako možemo da podržimo ove majke i šta znači da se zaista uverimo da nikada nećemo krivično goniti majke u ovakvoj situaciji“, rekla je ona, dodajući „[Tužilaštvo] će uvek biti fokusirano na oni lekari koji svesno krše zakon da bi izvršili abortus u našoj državi.”
Južna Dakota je bila jedna od 13 država koje su donele „zakone o pokretanju“ pre prošlonedeljne presude Vrhovnog suda, osmišljene da stupe na snagu i zabrane većinu abortusa ukoliko sudije ponište odluku Roe protiv Vejda iz 1973. godine. Te države sada dozvoljavaju proceduru samo kada bi to spasilo život trudnoj majci, ne čineći izuzetak za silovanje ili incest, a u Južnoj Dakoti su abortusi proglašeni krivičnim delom.
Noem je takođe rekla da će vršiti pritisak na zabranu telemedicinskih konferencija za abortuse, kao i da spreči klinike da prepisuju tablete za abortus na daljinu, čak i nakon što je Ministarstvo pravde SAD obećalo da će „neumorno raditi“ kako bi osiguralo da žene i dalje imaju pristup takvim uslugama.
Iako su brojni republikanski guverneri i zakonodavci izrazili podršku ukidanju presude Roe protiv Vejda, demokrate širom zemlje, uključujući predsednika Džoa Bajdena, oštro su osudile tu odluku, a Bela kuća je rekla da je Sjedinjene Države učinila „izvanrednim među razvijene nacije“. Presuda je takođe pokrenula žestoke proteste u Vašingtonu, DC i drugim gradovima tokom vikenda, od kojih su neki prerasli u sukobe sa policijom.