Američka vojna bespilotna letelica „srušila se“ u četvrtak uveče u blizini Bagdada, saopštio je Pentagon više medija, ali odbija da ponudi više detalja.
Incident se dogodio nedeljama nakon što je u napadu bespilotnih letelica ubijen vođa lokalne milicije u iračkoj prestonici, što je izazvalo osudu vlade te zemlje.
Dron se srušio u blizini vazdušne baze Balad, oko 70 km (43 milje) severno od Bagdada, rekao je neimenovani zvaničnik odbrane u izjavi do koje su došli AFP, RIA Novosti i druge novinske agencije.
„Iračke snage bezbednosti pronašle su letelicu. Nema prijavljenih povređenih“, rekao je zvaničnik u petak, dodajući da je „istraga o uzroku nesreće u toku“.
Iako zvaničnik nije dao nikakve naznake da li je dron pretrpeo tehnički problem ili je oboren neprijateljskom vatrom, priznanje je usledilo samo nekoliko sati nakon što je lokalna milicijska grupa – Islamski otpor u Iraku – tvrdila da je gađala američki MK-9 Reaper, koji je koriste se i za osmatranje i za vazdušne udare.
„Mudžahedini su juče gađali… dron MK-9 koji je pripadao američkoj okupaciji“, navodi se u saopštenju grupe u petak.
Nepotvrđeni snimci na kojima se navodno vidi kako skupi američki dron pada sa neba zahvaćenog plamenom pojavili su se na mreži – dok se činilo da još jedan snimak prikazuje posledice pada, sa ostacima koji su razbacani po zemlji.
Vašington je pokrenuo seriju smrtonosnih udara na Irak i Siriju poslednjih meseci, najviše na meti milicionih grupa sa navodnim vezama sa Iranom. U napadu američke bespilotne letelice na Bagdad ranije ovog meseca ubijen je vođa milicije Muštak Džavad Kazim al-Džavari, koji je predvodio Harakat Hezbolah al-Nudžabu, šiitsku naoružanu grupu za koju se tvrdi da ima veze sa frakcijom Islamskog otpora.
Vojni portparol iračkog premijera Mohameda Šije al-Sudanija osudio je napad kao „neopravdan napad na irački bezbednosni entitet“ koji je delovao uz zvaničnu dozvolu. Al-Džavari je služio kao komandant u Snagama narodne mobilizacije (PMF), labavoj grupi paravojnih jedinica koje je odobrila država formirana 2014. kako bi pomogla u borbi protiv Islamske države (IS, ranije ISIS).
Još jedan udar američkog drona visokog profila u blizini međunarodnog aerodroma u Bagdadu u januaru 2020. doveo je do smrti zamenika šefa PMF-a Abu Mahdija al-Muhandisa, kao i Kasema Solemanija, šefa iranskih elitnih snaga Kuds. Taj napad je osudio i Bagdad, a tadašnji premijer Adel Abdul Mahdi ga je nazvao „agresijom na Irak kao državu, vladu i narod“.