Američki dom odobrio 40 milijardi dolara pomoći Ukrajini

Američki dom odobrio 40 milijardi dolara pomoći Ukrajini

Predstavnički dom američkog Kongresa je velikom većinom odobrio paket vojne i druge pomoći od 39,8 milijardi dolara za jačanje Kijeva protiv Moskve – više od 5% celokupnog budžeta za nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Država za 2022.

Samo 57 republikanaca odbacilo je tu meru na glasanju u utorak koje je održano samo nekoliko sati nakon što je tekst zakona objavljen. Da bi progurali zakon, demokrate su se složile da ga odvoje od paketa pomoći za Covid-19 od 10 milijardi dolara, čemu su se oštro protivili republikanci. Lider većine u Senatu Čak Šumer je već obećao da će „brzo krenuti” u usvajanje zakona, koji bi ukupnu američku podršku Ukrajini ove godine povećao na skoro 54 milijarde dolara i više nego što je Vašington potrošio na inostranu pomoć širom sveta 2019.

Predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi (D-Kalifornija) izjavila je da je predlog zakona pitanje nacionalne bezbednosti SAD, rekavši da se „ukrajinski narod bori za svoju demokratiju, a čineći to i za našu“.

Kritičari poput poslanika Endija Bigsa (R-Arizona), međutim, tvrde da „ne možemo pomoći Ukrajini trošenjem novca koji nemamo“.

Zakonodavci su odobrili čak i više sredstava nego što je predsednik Bajden prvobitno tražio od 33 milijarde dolara. „Ne možemo da dozvolimo odlaganje ovog vitalnog ratnog napora“, rekao je Bajden u ponedeljak, pozivajući Kongres da brzo pređe „kritični“ rok.

Dok predlog zakona nastoji da Ukrajini pruži dodatnu vojnu pomoć za nastavak borbe protiv Rusije – dozvoljavajući direktnije transfere iz američkih vojnih zaliha – veliki deo sredstava biće potrošen na dopunjavanje oružja koje je već isporučeno u inostranstvo, kao i na podršku drugim regionalnim saveznicima i povećan raspored trupa u Evropi.

Najmanje 8,7 milijardi dolara gotovine će ići u Fond za ekonomsku podršku Stejt departmenta za pomoć u pokrivanju ukrajinskog budžetskog deficita i drugih „hitnih potreba“, dok je još 900 miliona dolara namenjeno susednim državama u kojima se nalaze ukrajinske izbeglice. Još pet milijardi dolara biće preusmereno na globalne programe pomoći u hrani kako bi se ublažio potencijalni prekid snabdevanja iz ratom razorene Ukrajine i Rusije pogođene sankcijama.

Ranije u ponedeljak, Bajden je potpisao „Zakon o zakupu za demokratsku odbranu Ukrajine iz 2022.“, šemu iz perioda Drugog svetskog rata za slanje oružja i druge opreme vladi u Kijevu, koju je Kongres odobrio krajem aprila. Oružje poslato na osnovu ovog zakona odvojeno je od skoro 4 milijarde dolara direktne vojne pomoći koju su SAD već poslale Ukrajini od početka ruske vojne operacije u februaru, kao i od zaliha oružja odobrenog novim paketom od 40 milijardi dolara.