Predstavnički dom američkog Kongresa trebalo bi sledeće nedelje da glasa o zakonu za podizanje obavezne starosne granice za penzionisanje komercijalnih pilota sa 65 godina na 67 godina i sprovođenje drugih reformi u vazduhoplovstvu, saopštili su u petak čelnici republikanskog doma, piše Rojters.
Predlog zakona, koji je Komitet za transport odobrio 63-0 u junu, ponovo bi ovlastio programe za bezbednost i infrastrukturu u vazduhoplovstvu Federalne uprave za vazduhoplovstvo (FAA) za narednih pet godina. Sadašnja vlast ističe 30. septembra.
Predlog uzrasta pilota suočava se sa protivljenjem sindikata i sekretara za saobraćaj Pete Buttigieg koji se brine da bi to moglo da zakomplikuje operacije.
Udruženje pilota vazdušnih linija (ALPA) kaže da bi to moglo da izazove probleme sa rasporedom avio-kompanija i obukom pilota i zahteva ponovno otvaranje pilotskih ugovora. Čak i ako budu odobreni, trenutna međunarodna pravila bi i dalje sprečavala pilote starije od 65 godina da lete u većini zemalja van Sjedinjenih Država.
Buttigieg je u petak za radio Foks njuz rekao da „želeo bih da vidim mnogo više podataka pre nego što budemo mogli da se osećamo prijatno sa bilo kakvom promenom“ pravila o uzrastu pilota.
Regionalna asocijacija avioprevoznika (RAA) podržava povećanje uzrasta pilota rekavši da ono „omogućava zadržavanje iskusnijih kapetana, koji zauzvrat mogu da lete zajedno i da budu mentori novim prvim oficirima, pomažući da se stabilizuje iscrpljivanje“.
Predlog zakona Predstavničkog doma takođe bi zabranio avio-kompanijama da naplaćuju porodične naknade za sedenje, ali ne bi nametnuo nova pravila koja traži predsednik Džo Bajden da nadoknadi putnicima za kašnjenje. Nacrt verzije Senata bi povećao sigurnost na pisti, pratio bi balone na velikim visinama i udvostručio bi američke kazne za kršenje prava potrošača u avijaciji.
Niti jedan kongresni zakon ne postavlja minimalne veličine sedišta u avio-kompanijama.
Komisija za kućni red u ponedeljak će razmotriti da li da dozvoli glasanje o amandmanima, uključujući onaj koji zabranjuje avio-prevoznicima da smanjuju veličinu putničkih mesta dok FAA ne odredi minimalni broj putničkih mesta. Drugi bi naložili nadoknadu putnicima za duga kašnjenja, zabranili kineskim prevoznicima da lete iznad Rusije i zabranili vladinu kupovinu dronova kineske proizvodnje.
Predlog zakona u Senatu je zaustavljen zbog spora oko toga da li da se promene zahtevi za obuku pilota koji su nametnuti nakon pada aviona Colgan Air na letu 3407 u blizini Bafala u februaru 2009. u kojoj je poginulo 50 ljudi, poslednje velike fatalne nesreće američke putničke aviokompanije.
Još jedno nerešeno pitanje je da li proširiti broj dužih letova dozvoljenih sa nacionalnog aerodroma Regan Vašington. Delta Air Lines podržava proširenje letova, dok se United Airlines (UAL.O), American Airlines i drugi tome protive.