Američki ambasador optužuje Južnu Afriku da daje oružje i municiju Rusiji

Američki ambasador optužuje Južnu Afriku da daje oružje i municiju Rusiji

Američki ambasador u Južnoj Africi optužio je u četvrtak tu zemlju da Rusiji dostavlja oružje i municiju za njen rat u Ukrajini preko teretnog broda povezanog sa sankcionisanom kompanijom koja je tajno pristala u pomorskoj bazi u blizini Kejptauna.

Južnoafrički predsednik Siril Ramafosa rekao je da je istraga o poseti ruskog broda po imenu Lejdi R glavnoj pomorskoj bazi njegove zemlje već u toku iza kulisa uz pomoć američkih obaveštajnih službi pre nego što je ambasador Ruben Brigeti izašao u javnost na konferenciji za novinare na jugu Afrički glavni grad, Pretorija, da je teret bilo oružje i municija.

Brigeti je rekao da su SAD bile sigurne da je vojna oprema ukrcana na Ladi R u pomorskoj bazi Simon’s Tovn između 6. i 8. decembra, a zatim transportovana u Rusiju. On je rekao da to dovodi u pitanje navodni neutralni stav Južne Afrike o ratu u Ukrajini i njene pozive da se sukob okonča.

„Naoružavanje Rusa je izuzetno ozbiljno i mi ne smatramo da je ovo pitanje rešeno“, rekao je Brigeti u komentarima koje su prenele brojne južnoafričke novinske kuće.

Ako se otkrije da Južna Afrika Rusiji daje vojnu pomoć, to preti da naruši odnose između Sjedinjenih Država i ključnog partnera u Africi. Uprkos neutralnom stavu Južne Afrike o ratu u Ukrajini, Bajdenova administracija se nadala da bi on i dalje mogao da bude ključni tampon protiv rastućeg ruskog i kineskog uticaja na kontinentu.

Dok je Ramafosina kancelarija u saopštenju kasnije u četvrtak navela da trenutno „ne postoje dokazi“ koji bi podržali navode da je oružje utovareno na Ladi R, Asošiejted pres je utvrdio da je brod vezan za kompaniju koju su prošle godine sankcionisale SAD zbog uključen u transport vojne opreme za rusku vladu.

Vest o Brigetinim komentarima pojavila se dok je Ramafosa bio u Kejptaunu i odgovarao na pitanja o drugim pitanjima u parlamentu. Na pitanje lidera političke opozicije Džona Steenhuizena o oružju i municiji, predsednik je odgovorio da se „stvar razmatra i da ćemo vremenom moći da govorimo o tome“.

Ramafosa je odbio da dalje komentariše, navodeći potrebu da se istraga završi.

Steenhuisen je pitao predsednika da li Južna Afrika „aktivno naoružava ruske vojnike koji ubijaju i sakate nevine ljude?“

Zalihe municije su postale problem za Rusiju u ratu. Lider ruske vojne kompanije Vagner požalio se prošle nedelje da se njegovi plaćenici u Ukrajini navodno nose sa strašnom nestašicom.

Ramafosina kancelarija je u svom saopštenju priznala da je Ladi R pristala u Južnoj Africi, ali nije rekla kada, gde i iz kog razloga. U saopštenju se takođe kritikuje američki ambasador zbog izlaska u javnost.

Zapisi koje je pregledao AP pokazuju da je Ladi R kupila ruska kompanija Transmorflot LLC 2019. U maju 2022, SAD su sankcionisale Transmorflot i nekoliko plovila za koje se navodi da ih kontroliše kompanija, uključujući Ladi R, zbog pomaganja Rusima ratni napor. Kompanija je tada promenila ime u MG-Flot LLC, koja je takođe navedena kao trenutni vlasnik Ladi R.

Prošlog meseca, The Vall Street Journal je izvestio da je još jedan brod u vlasništvu MG-Flota, Rasul Gamzatov, prevezao artiljerijske granate iz Irana u Rusiju, pozivajući se na zvaničnike Bliskog istoka.

AP je takođe nezavisno potvrdio da je Ladi R pristao u pomorskoj bazi Simon’s Tovn u vremenskom periodu koji navodi Brigeti.

MarineTraffic, usluga koja prikuplja podatke o radio i satelitskim transponderima sa brodova, pratila je Ladi R kod južnoafričke obale početkom decembra, ali je signal izgubljen 5. decembra. Po međunarodnom zakonu brodovi su obavezni da svoje transpondere drže uključenim dok su na more. Krijumčari ih često isključuju da bi sakrili svoje kretanje.

Satelitski snimci koje je dobio AP pokazuju brod iste dužine, boje i rasporeda kao što je Ladi R pristao u pomorsku bazu sledećeg dana i ostao tamo do 8. decembra. AP je takođe dobio fotografije broda u pomorskoj bazi, imena Ladi R jasno vidljiv na krmi i na engleskom i na ruskom. Brod je isplovio 9. decembra i njegov transponderski signal se vratio 10. decembra. Vratio se u rusku luku Novorosijsk na Crnom moru 22. februara.

Steenhuisenova opoziciona stranka ranije je postavljala pitanja u vezi sa pojavom „misteriozne“ ruske brodice u Simonovom gradu. Krajem decembra, južnoafrički ministar odbrane Thandi Modise rekao je da se brod bavi „starom narudžbom“ za municiju i da je oružje istovareno, a ne utovareno na brod.

Južnoafrička vlada je više puta izjavila da je neutralna po pitanju rata u Ukrajini i da želi da se sukob reši mirnim putem diplomatijom, ali nedavni prikazi njene bliskosti sa Rusijom doveli su najrazvijeniju afričku zemlju za optužbe da je efektivno stala na stranu Rusije.

Južna Afrika je u januaru ugostila ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova na razgovorima, dajući mu platformu da okrivi Zapad za rat u Ukrajini.

Nedeljama kasnije, Južna Afrika je dozvolila ratnim brodovima ruske i kineske mornarice da izvode vežbe kod njene istočne obale. Ruska mornarica je dovela svoju fregatu Admiral Gorškov, jedno od vodećih brodova svoje mornarice. Južnoafrička mornarica je učestvovala u vežbama i rekla da će „ojačati već cvetajuće odnose između Južne Afrike, Rusije i Kine“.

Južna Afrika se takođe suočava sa diplomatskom dilemom oko moguće posete ruskog predsednika Vladimira Putina ove godine, koji je predmet naloga Međunarodnog krivičnog suda za hapšenje zbog navodnih ratnih zločina koji uključuju otmice dece iz Ukrajine. Putin bi u avgustu trebalo da poseti Južnu Afriku na sastanku lidera ekonomskog bloka BRIKS-a, koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika.

Južna Afrika je potpisnica Međunarodnog suda sa sedištem u Hagu u Holandiji i dužna je da uhapsi Putina. Vlada je nagovestila da neće pritvoriti ruskog lidera i zapretila da će umesto toga napustiti MKS. Ramafosina kancelarija je prošlog meseca objavila izjavu u kojoj se povlači pretnja.