Američke trupe moraju da ostanu u Siriji da bi se suprotstavile grupi Islamska država, kaže Ostin

Američke trupe moraju da ostanu u Siriji da bi se suprotstavile grupi Islamska država, kaže Ostin

SAD treba da zadrže trupe raspoređene u Siriji kako bi sprečile da se Islamska država rekonstruiše kao glavna pretnja nakon svrgavanja vlade Bašara Asada, rekao je sekretar za odbranu Lojd Ostin za Asošijeted pres.

Američke snage su tamo i dalje potrebne, posebno da bi se osigurala bezbednost logora u kojima se nalaze desetine hiljada bivših boraca IS i članova porodica, rekao je Ostin u sredu u jednom od poslednjih intervjua pre nego što napusti funkciju.

Prema procenama, u kampovima je čak 8.000-10.000 boraca ID, a najmanje 2.000 njih se smatra veoma opasnim.

Ako Sirija ostane nezaštićena, „Mislim da bi se borci ISIS-a vratili u glavne tokove“, rekao je Ostin u vazduhoplovnoj bazi Ramštajn u Nemačkoj, gde je otputovao da razgovara o vojnoj pomoći Ukrajini sa oko 50 partnerskih zemalja. Koristio je drugi akronim za grupu Islamska država.

„Mislim da još uvek imamo nešto da uradimo u smislu da držimo nogu na grlu ISIS-a“, rekao je on.

Novoizabrani predsednik Donald Tramp pokušao je da povuče sve snage iz Sirije 2018. tokom svog prvog mandata, što je dovelo do ostavke bivšeg ministra odbrane Džima Matisa. Dok je grupa Hajat Tahrir al-Šam, ili HTS, napredovala protiv Asada prošlog meseca, Tramp je na društvenim mrežama objavio da je američkoj vojsci potrebno da ostane podalje od sukoba.

SAD imaju oko 2.000 vojnika u Siriji za suprotstavljanje ID, što je znatno više od 900 snaga za koje su zvaničnici godinama govorili da je ukupan broj tamo. Oni su poslati 2015. nakon što je militantna grupa osvojila veliki deo Sirije.

Kontinuirano prisustvo američkih trupa dovedeno je u pitanje nakon što je munjevita pobuna zbacila Asada 8. decembra, okončavši decenijsku vladavinu njegove porodice.

Američke snage su sarađivale sa Sirijskim demokratskim snagama predvođenim Kurdima na operacijama protiv ID, obezbeđujući pokriće za grupu koju Turska smatra povezanom sa Radničkom partijom Kurdistana, ili PKK, koju identifikuje kao terorističku organizaciju.

Sirijska prelazna vlada se još uvek formira, a ostaje neizvesnost šta će to značiti u budućnosti.

SDF su „bili dobri partneri. U nekom trenutku, SDF bi mogao biti apsorbovan u sirijsku vojsku i tada bi Sirija posedovala sve kampove (za pritvor IS) i nadamo se da će zadržati kontrolu nad njima“, rekao je Ostin. „Ali za sada mislim da tamo moramo da zaštitimo svoje interese.