Američke trupe i oprema će otići iz Nigera do sredine septembra, kaže Pentagon

Američke trupe i oprema će otići iz Nigera do sredine septembra, kaže Pentagon

Američke trupe kojima je vladajuća hunta te zapadnoafričke zemlje naredila da napuste Niger završiće svoje povlačenje do sredine septembra, saopštili su u nedelju zvaničnici Pentagona i odbrane Nigera.

Vremenski okvir je proizvod četvorodnevnih razgovora između zvaničnika odbrane zemalja u glavnom gradu Nijameju, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Odluka Nigera da izbaci američke snage nanela je udarac američkim vojnim operacijama u Sahelu, ogromnom regionu južno od pustinje Sahare gde deluju grupe povezane sa Al Kaidom i Islamskom državom.

Američki vojnici i neka oprema već su počeli da napuštaju zemlju, rekli su visoki vojni zvaničnici i visoki zvaničnici odbrane koji su izvestili novinare o pozivu u nedelju. Plan je da se ukloni sva smrtonosna, opasna ili poverljiva oprema pre nego što odu poslednje američke trupe, ali predmeti za koje je utvrđeno da su preskupi za letenje mogli bi da budu ostavljeni nigerskoj vojsci da ih koristi umesto njih, rekli su zvaničnici.

SAD će takođe ostaviti iza sebe infrastrukturu koju su izgradile tokom godina da bi podržale oko 1.000 vojnika koji su tamo bili stacionirani radi sprovođenja protivterorističkih misija, rekli su zvaničnici. Manje od 1.000 američkih vojnika je i dalje u Nigeru, uglavnom u vazdušnoj bazi u blizini Agadeza, oko 920 kilometara (550 milja) od glavnog grada.

Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti kako bi razgovarali o osetljivim detaljima povlačenja.

Zvaničnici su Niger nazvali „sidrom“ u naporima SAD u borbi protiv terorizma u poslednjoj deceniji i još uvek traže opcije kako da popune tu prazninu. Zvaničnici su rekli da se nadaju da će nastaviti da rade sa nigerskom vojskom na borbi protiv terorizma u budućnosti, čak i ako američke trupe tamo ne budu stacionirane na terenu.

Prekid u vojnoj saradnji usledio je nakon što su pobunjeni vojnici zbacili demokratski izabranog predsednika zemlje prošlog jula. Nekoliko meseci kasnije, vladajuća hunta je zatražila od francuskih snaga da odu i obratila se ruskoj plaćeničkoj grupi Vagner za bezbednosnu pomoć.

Zvaničnici su rekli da nemaju naznake da bi Vagner grupa mogla na kraju povećati svoj uticaj na vojsku Nigera u odsustvu američkog osoblja,

U oktobru je Vašington zvanično označio vojno preuzimanje kao državni udar, što je pokrenulo američke zakone koji ograničavaju vojnu podršku i pomoć koju može da pruži Nigeru.

Vašington je donedavno smatrao Niger ključnim partnerom i saveznikom u regionu zahvaćenom državnim udarima poslednjih godina, ulažući milione dolara u bazu Agadez, koja je bila ključna za američke protivterorističke operacije u Sahelu. Sjedinjene Države su takođe uložile stotine miliona dolara u obuku nigerske vojske otkako su tamo započele operacije 2013.

Pentagon je takođe rekao da će SAD premestiti većinu od oko 100 snaga koje su za sada rasporedile u susednom Čadu. Ali očekuje se da će se razgovori nastaviti sledećeg meseca o reviziji sporazuma koji dozvoljava američkim trupama da budu stacionirani u Čadu.