Sjedinjene Države su uvele sankcije šestorici ljudi koje optužuju za pogoršanje nasilja u istočnom Kongu.
Sankcionisani pojedinci iz Ruande i Konga „pripadaju jednoj od četiri ključne milicije ili oružane snage koje doprinose nestabilnosti na istoku (Demokratska Republika Kongo) i vrše ozbiljne povrede ljudskih prava“, uključujući ciljanje dece i sistematski seksualni napad, Ministarstvo finansija SAD-a. navodi se u saopštenju u četvrtak.
Nova runda ekonomskih kazni dolazi usred nedavnog porasta oružanih sukoba duž severoistočne granice Konga sa Ruandom. Tri decenije nasilja u regionu raselilo je više od 6 miliona ljudi, prema UN-u, a kriza se intenzivirala otkako je pobunjenička grupa M23 ponovo oživjela u novembru 2021.
M23, čiji je komandant obaveštajne službe Bernard Bjamungu među sankcionisanim, jedna je od više od 120 naoružanih grupa u regionu koje se bore za kontrolu vrednih mineralnih resursa, teritorije ili zaštitu zajednice. Masovna ubistva su česta, a nasilje je izazvalo egzodus od preko milion ljudi.
SAD su takođe nametnule ekonomske kazne Demokratskim snagama za oslobođenje Ruande, rivalskoj miliciji koju predvode Hutui za M23; oružane snage Konga; i Odbrambene snage Ruande, koje su sve optužene za kršenje ljudskih prava u Kongu u poslednjoj deceniji ili više.
Onesphore Sematumba, analitičar Međunarodne krizne grupe, rekao je da su sankcije SAD uglavnom simbolične.
Sankcionišući ljude određenog nivoa, (SAD) šalju poruku da kažu: ‘Vidimo šta se dešava’, rekao je on.
Sematumba je rekao da su sadašnje sankcije raznih spoljnih aktera previše raspršene.
„Možda bi bilo većeg uticaja ako bi ova tri bloka (SAD, UN i Evropska unija) koordinirale svoje sankcije“, rekao je on.
EU je 29. jula sankcionisala sedam osoba umešanih u sukob, uključujući tri iste osobe koje su u četvrtak bile na meti američkih sankcija. Nejasno je da li ove vođe naoružanih grupa imaju značajne ekonomske odnose sa kompanijama sa sedištem u SAD.