Prema izveštaju, tokom prošle godine na tržište je pušteno skoro 115 miliona barela. Ta prodaja je od sredine maja skočila na rekordnih skoro milion barela dnevno. Po sadašnjoj stopi, Sjedinjene Države prodaju više barela iz svojih rezervi od proizvodnje većine zemalja srednje veličine OPEK-a, poput Alžira ili Angole.
SPR sadrži dve vrste sirove nafte: srednje kiselu, što je kvalitet sirove nafte koju pumpaju Rusija, većina zemalja Bliskog istoka i Venecuela, kao i svetlo-slatka nafta.
Blumbergova analiza zvaničnih podataka pokazala je da je 85% nafte prodate iz SPR-a tokom prošle godine bilo srednje kiselo. Ta prodaja je „dramatično“ smanjila količinu sirove nafte u rezervi.
Ako Vašington ostane pri svom sadašnjem tempu, rezerve će se smanjiti na 40-godišnji minimum od 358 miliona barela do kraja oktobra, kada bi ispuštanje trebalo da prestane. Pre godinu dana, SPR, smešten u četiri pećine u Teksasu i Luizijani, navodno je sadržao 621 milion barela.
„Kako danas izgleda tržište nafte, teško je videti kako Vašington može da zaustavi prodaju u oktobru. Uklanjanje te dodatne ponude značilo bi da se komercijalne zalihe brzo iscrpe, što bi dovelo do pritiska na povećanje cena nafte“, kaže se u izveštaju.
Prema procenama OilKs-a, koje citira Bloomberg, do kraja oktobra SPR će držati samo 179 miliona barela srednje kisele sirove nafte. To znači da će u periodu od juna 2021. do oktobra 2022. SAD verovatno prodati oko 180-190 miliona barela srednje kisele sirove nafte iz svojih rezervi.