Tinjajuće tenzije između Pekinga i Vašingtona i dalje su glavna briga američkih kompanija koje posluju u Kini, navodi se u izveštaju Američke privredne komore u Kini objavljenom danas, javlja AP.
Istraživanja američkih kompanija ukazuju da su drugi glavni problemi nedosledna i nejasna politika i primena, rastući troškovi rada i pitanja bezbednosti podataka.
Navodi se, takođe, kako uprkos insistiranju kineskih lidera da Peking pozdravlja strane kompanije, mnogi su i dalje ometeni u slobodnoj konkurenciji.
„Kineska vlada je izjavila da podstiče direktne strane investicije, ali mnogi naši članovi nastavljaju da se susreću sa preprekama za ulaganja i poslovanje, uključujući politiku koja ih diskriminiše i kampanje za odnose s javnošću koje stvaraju sumnju prema strancima“, navodi se u izveštaju.
U izveštaju je pozdravljeno poboljšanje odnosa 2023. godine koje je završeno sastancima na vrhu kineskog lidera Si Đinpinga i predsednika Džozefa Bajdena, ali je navedeno da su se američki predsednički izbori u novembru nametnuli nad budućim poslovnim okruženjem.
Američka ministarka finansija Dženet Jelen posetila je Peking i je izrazila zabrinutost da bi potencijalni višak kapaciteta u kineskoj industriji, poput električnih vozila, proizvodnje čelika i solarnih panela, mogao da istisne SAD i druge stranihe proizvođača.
„Prepoznajemo da postoje značajna sporna područja u odnosima SAD i Kine, od kojih mnoge nemaju lake ili kratkoročne izglede za rešenje“, ocenjeno je posle istraživanja.
Uprkos relativnom poboljšanju u odnosima Kini-SAD, američke kompanije se suočavaju sa sporim pomacima kineske vlade u pogledu obećanja da će izjednačiti uslove između stranih i kineskih kompanija, navodi se u izveštaju na koji se poziva AP.