Američke banke počeće da prijavljuju rusku imovinu radi eventualnog oduzimanja po novom zakonu

Američke banke počeće da prijavljuju rusku imovinu radi eventualnog oduzimanja po novom zakonu

Ministarstvo finansija naredilo je nacionalnom bankarskom sektoru da u utorak počne da otkriva svoje vlasništvo nad ruskom aktivom, sa ciljem da na kraju zapleni te milijarde dolara imovine i proda ih za pomoć razorenoj ukrajinskoj ekonomiji.

Objavljivanje je potrebno prema novom zakonu koji je Kongres usvojio ranije ove godine, poznat kao REPO akt, koji daje američkoj vladi ovlašćenje da zapleni rusku državnu imovinu koju drže američke banke, sa ciljem da ih na kraju proda i da ta sredstva Ukrajini . Dok se ogromna većina ruske imovine drži u Evropi, procenjuje se da američki bankarski sistem drži čak 6 milijardi dolara ruske imovine u poverenju.

Banke će morati da prijave rusku imovinu u svojim knjigama najkasnije do 2. avgusta Kancelariji za kontrolu strane imovine. Ako banka otkrije bilo kakvu novu rusku imovinu u svojim knjigama nakon isteka roka, ta imovina mora biti prijavljena u roku od 10 dana, saopštilo je Ministarstvo finansija.

Ruski rat u Ukrajini, koji je počeo u februaru 2022, ubio je desetine hiljada, ali je takođe izazvao značajnu devastaciju ukrajinske ekonomije i infrastrukture. Svetska banka je u februaru procenila da će Ukrajini biti potrebno 486 milijardi dolara za oporavak i rekonstrukciju, što je cifra koja je samo rasla kako se rat nastavlja.

SAD, Kanada, Francuska, Nemačka, Italija, Velika Britanija i Japan – poznatiji kao G7 – zamrznule su rusku imovinu u vrednosti od oko 300 milijardi dolara na početku rata. Ova imovina uključivala je čvrstu valutu, kao i zlato i ulaganja u javna i privatna preduzeća. Ali do ove godine je bilo malo razgovora o tome šta učiniti sa tom zamrznutom imovinom, sve dok ideja o oduzimanju i likvidaciji nije bila uključena u REPO zakon.