Američka vojska traga za ostacima špijunskog balona

Američka vojska traga za ostacima špijunskog balona

Američka vojska saopštila je u nedelju da traga za ostacima navodnog kineskog balona za nadzor koji je oborio prethodnog dana, u dramatičnoj špijunskoj sagi koja je dodatno zaoštrila američko-kineske odnose, preneo je Rojters.

Američka mornarica radi na oporavku balona i njegovog korisnog tereta, a obalska straža obezbeđuje bezbednost za operaciju, rekao je general Glen VanHerk, komandant Severnoameričke komande vazdušno-kosmičke odbrane i Severne komande SAD.

Uspešan oporavak bi potencijalno mogao da pruži Sjedinjenim Državama uvid u špijunske sposobnosti Kine, iako su američki zvaničnici umanjili uticaj balona na nacionalnu bezbednost.

Borbeni avion američkog vazduhoplovstva u subotu je oborio balon kod obale Južne Karoline, nedelju dana nakon što je prvi put ušao u vazdušni prostor SAD u blizini Aljaske. VanHerck je rekao da se incident dogodio iznad teritorijalnih voda SAD.

Kina je protestovala protiv odgovora kao „očigledne preterane reakcije“, ali analitičari kažu da će svaki kontra-pomak Pekinga verovatno biti fino kalibrisan kako ne bi došlo do pogoršanja odnosa.

Republikanski poslanici kritikovali su u nedelju predsednika Džoa Bajdena što je danima čekao da obori balon dok je lebdeo iznad Sjedinjenih Država, optužujući ga da pokazuje slabost prema Kini i u početku pokušava da zadrži neotkriveno kršenje vazdušnog prostora SAD.

„Mislim da je deo toga i predsednikovo oklevanje da preduzme bilo kakvu akciju koja bi se smatrala provokativnom ili konfrontirajućom prema kineskim komunistima“, rekao je republikanac Tom Koton, član Senatskog komiteta za oružane snage.

Bivši predsednik Donald Tramp i njegov bivši direktor nacionalne obaveštajne službe Džon Retklif demantovali su procenu ministra odbrane Lojda Ostina da su slični baloni prolazili kroz SAD tokom njegovog predsednikovanja.

„Kina je previše poštovala ‘TRAMPA’ da bi se ovo dogodilo, a NIKAD nije“, napisao je Tramp na društvenoj mreži Truth Social.

Ali republikanski predstavnik Majkl Volc podržao je Ostina, rekavši za Vašington post da je Pentagon obavestio Kongres da su kineski baloni primećeni u blizini Sjedinjenih Država nekoliko puta tokom Trampovog mandata.

On je rekao da su baloni primećeni u blizini Teksasa i dva puta u blizini Floride, kao i ranije poznata viđenja u blizini Havaja i Guama.

Demokrate su saopštile da je Bajdenova odluka da sačeka da obori balon dok ne pređe preko Sjedinjenih Država zaštitila civile od rušenja krhotina na Zemlju.

„Predsednik je pozvao da se ovo reši na način koji balansira sve različite rizike. Upravo se to dogodilo“, rekao je američki sekretar za saobraćaj Pete Buttigieg u programu CNN-a „State of the Union“.

Lider demokrata u Senatu Čak Šumer odbacio je republikanske kritike kao „preuranjene i političke“.

„Suština ovde je da obaranje balona iznad vode nije bila samo najbezbednija opcija, već je to bila ona koja je maksimizirala naše obaveštajne podatke“, rekao je on na konferenciji za novinare.

Pentagon će obavestiti senatore o balonu i kineskom nadzoru 15. februara, rekao je Šumer.

Republikanac Majk Tarner, predsednik Odbora za obaveštajne poslove Predstavničkog doma, rekao je da veruje da Kina koristi balon da bi smislila kako da se suprotstavi američkom nuklearnom oružju i odbrambenim sistemima od raketa.

„Predsednik je dozvolio da ovo prođe preko naših najosetljivijih sajtova i nije čak ni nameravao da kaže američkoj javnosti“, rekao je Tarner u programu En-Bi-Sija „Upoznajte štampu“.

Republikanac Marko Rubio, potpredsednik Odbora za obaveštajne poslove Senata, rekao je za emisiju ABC News „Ove nedelje“ da Kina pokušava da pošalje poruku da bi mogla da uđe u vazdušni prostor SAD. Rubio je rekao da sumnja da bi ostaci balona bili od velike obaveštajne vrednosti.