Sjedinjene Države će započeti planove za povlačenje trupa iz Nigera, saopštili su u subotu američki zvaničnici, što je, kako stručnjaci kažu, udarac za Vašington i njegove saveznike u regionu u smislu insceniranja bezbednosnih operacija u Sahelu. Planirani odlazak dolazi pošto su američki zvaničnici rekli da pokušavaju da pronađu novi vojni sporazum.
Premijer Nigera, kojeg je imenovala vladajuća vojna hunta Ali Lamine Zeine, i zamenik američkog državnog sekretara Kurt Kembel, složili su se u petak da dve nacije počnu da planiraju povlačenje američkih trupa, saopštio je američki Stejt department The Associated. Pritisnite e-poruku u subotu.
Američki zvaničnici nisu dali vremenski okvir njihovog povlačenja. Uskoro će biti poslata američka delegacija koja će koordinirati detalje procesa povlačenja.
Niger igra centralnu ulogu u operacijama američke vojske u afričkom regionu Sahel, oblasti na ivici pustinje Sahare. Vašington je zabrinut zbog širenja džihadskog nasilja, gde su se lokalne grupe zaklele na vernost Al Kaidi i Islamskoj državi. Niger je dom velike američke vazdušne baze, u gradu Agadezu, oko 920 kilometara (550 milja) od glavnog grada Nijameja, koja ga koristi za nadzorne letove sa posadom i bez posade i druge operacije. SAD su takođe uložile stotine miliona dolara u obuku nigerske vojske otkako je tamo započela operacije 2013.
Ali odnosi između Nigera i zapadnih zemalja su narušeni otkako su pobunjeni vojnici zbacili demokratski izabranog predsednika zemlje u julu. Nigerska hunta je od tada rekla francuskim snagama da odu i umesto toga se okrenula Rusiji radi bezbednosti. Ranije ovog meseca, ruski vojni treneri stigli su da ojačaju protivvazdušnu odbranu zemlje i sa ruskom opremom za obuku Nigerijeca za upotrebu.
Bilo je pokušaja u ime SAD da se revidira vojni sporazum sa Nigerom koji bi im omogućio da ostanu, rekli su američki zvaničnici agenciji AP. Ali sporazum između Zeine i Campbella pokazuje da su napori propali.
Gubitak pristupa vazdušnim bazama u Nigeru predstavlja veliki problem za SAD i njihove saveznike u regionu zbog njegove strateške lokacije za bezbednosne operacije u Sahelu, rekao je Piter Fam, bivši specijalni izaslanik SAD za region Sahela.
„Kratkoročno će ih biti teško zameniti“, rekao je Fam, dodajući da će se preostalo vojno prisustvo Evropske unije verovatno povući iz Nigera nakon vesti o odlasku SAD.
Raskid odnosa između dve nacije uticao bi na razvojne fondove i fondove humanitarne pomoći namenjene Nigeru, zemlji na dnu mnogih pokazatelja blagostanja, rekao je Fam.
Insa Garba Saidou, lokalni aktivista koji pomaže vojnim vladarima Nigera u njihovim komunikacijama, rekao je za AP da bi američke trupe potencijalno mogle da se vrate nakon pregovora i da vladajuća nigerska hunta, Nacionalni savet za zaštitu domovine, želi da održi dobar rad. odnos sa SAD
SAD bi trebalo da pronađu novi način angažovanja koji odstupa od neuspešnog modela saradnje u borbi protiv terorizma u protekloj deceniji i nastavlja da vrši pritisak na druge države u regionu Sahela u pogledu odgovornosti i kršenja ljudskih prava, rekla je Hana Rej Armstrong, viši konsultant za mir u Sahelu i bezbednost.