Vlada Sjedinjenih Američkih Država u ponedeljak je povukla deo ublažavanja sankcija koje je odobrila Venecueli prošle godine, nakon što je vrhovni sud te južnoameričke zemlje blokirao predsedničku kandidaturu jednog od opozicionih lidera.
Ministarstvo finansija je dalo kompanijama koje posluju sa venecuelanskom državnom rudarskom kompanijom rok do 13. februara da obustave operacije. Ovo je rezultat povlačenja dela sankcija nakon što je venecuelanska vlada postigla sporazum sa opozicionom frakcijom podržanom od strane SAD.
Marija Korina Mačado, dugogodišnji neprijatelj vlade, izabrana je kao predsednički kandidat opozicije na nezavisnim predizborima sa više od 90% glasova. Ipak, vrhovni sud je potvrdio zabranu njenog kandidovanja, što je izazvalo kontroverzu i optužbe za političku represiju.
Mačado je izjavila da će ostati u trci i nazvala sudsku odluku „sudskim kriminalom“, ističući da je podrška naroda ključna za promene u zemlji.
Iako su SAD i opozicija postigli sporazum o radu na osnovnim uslovima za fer izbore, odluka suda je dovela do preispitivanja situacije. Portparol Bele kuće je naglasio potrebu za ispravnim odlukama i poštovanjem političkih prava u Venecueli.
Međutim, predstavnici vlade Venecuele insistiraju na tome da su sledili sporazum, a odluka suda je, prema njihovim rečima, „stvar prošlosti“.
Situacija u Venecueli, koja se odvija pod prismotrom međunarodne zajednice, naglašava značaj političke stabilnosti i poštovanja demokratskih principa za mir i napredak zemlje.