Istraga otkrila ozbiljne propuste tajne službe tokom pokušaja atentata na Trampa

Istraga otkrila ozbiljne propuste tajne službe tokom pokušaja atentata na Trampa

Višestruki „operativni i komunikacioni propusti“ američke tajne službe omogućili su naoružanom čoveku da otvori vatru na bivšeg predsednika Donalda Trampa tokom predizbornog skupa u julu, pokazalo je interno ispitivanje.

Tramp je za dlaku izbegao smrt dok je razgovarao sa masom u Batleru u Pensilvaniji u julu, kada mu je metak ispaljen sa udaljenosti od oko 150 metara pogodio uvo. Naoružani napadač, 21-godišnjak po imenu Tomas Metju Kruks, pucao je sa krova koji je očigledno ostala nezaštićena od strane Tajne službe, ubivši jednog učesnika skupa i ranivši još dvojicu pre nego što ga je ubio snajperista.

Nakon incidenta, ispostavilo se da je lokalna policija uočila Crooksa kako koristi daljinomer sat vremena pre nego što je otvorio vatru i prosledio fotografiju agentima Tajne službe. Agenti su primetili napadača na krovu 20 minuta pre incidenta, ali nisu ništa preduzeli sve dok nisu odjeknuli prvi pucnji.

U preliminarnom izveštaju objavljenom u petak, Tajna služba je istakla da je lokalna policija odgovorna za obezbeđivanje dotičnog krova. Međutim, navodi se u izveštaju, službenici koji su pokrivali ovu zgradu nisu imali kontakt sa Tajnom službom.

Neke informacije o ubicu koje su prenele lokalne službe za sprovođenje zakona nikada nisu dospele do tajne službe, navodi se u izveštaju, okrivljujući nedostatak radio komunikacije između različitih agencija koje rade na mestu skupa. Kao rezultat toga, informacije o Crooksovom izgledu i kretanju morale su se prenositi lancima telefonskih poziva i tekstualnih poruka, tvrdi se.

Neposredno pre početka skupa, Kruks je uspeo da preleti dronom opremljenom kamerom iznad mesta bez zaustavljanja ili ispitivanja. U izveštaju Tajne službe navodi se da, iako je agencija rasporedila tim protiv bespilotnih letelica na lokaciju, „bilo je nekih tehničkih poteškoća“ sa njihovom opremom.

Što se tiče izbora mesta održavanja, u izveštaju se navodi da je tim tajne službe prethodno posetio lokaciju i napominje da bi linija vidljivosti između krova i bine na kojoj je Tramp govorio mogao predstavljati „izazov“. Međutim, „bezbednosne mere za ublažavanje ovih zabrinutosti nisu sprovedene“.

Interna istraga je još u toku, a konačni izveštaj se očekuje u narednim nedeljama. Iako se činilo da veliki deo rezimea od petka prebacuje krivicu na lokalne organe za sprovođenje zakona, vršilac dužnosti direktora tajne službe Ronald Rou rekao je novinarima da je agenciji ipak potrebna „promena paradigme u načinu na koji sprovodimo naše zaštitne operacije“.

Rouov prethodnik, Kimberli Čitl, podnela je ostavku deset dana nakon pucnjave. Nekoliko drugih visokorangiranih agenata stavljeno je na odsustvo tokom istrage.

Tramp je preživeo još jedan pokušaj ubistva ranije ovog meseca, kada je proukrajinski aktivista uperio pušku u bivšeg predsednika na jednom od njegovih golf terena na Floridi. Agenti Tajne službe ispalili su nekoliko hitaca u čoveka i uhapsili ga nakon što je pobegao sa lica mesta.

Republikanski predstavnik Met Gec izjavio je ranije ove nedelje da neki poslanici GOP-a veruju da postoji „krtica unutar tajne službe koja pruža informacije o tačkama ranjivosti“ potencijalnim ubicama.