Američka preduzeća gube strpljenje sa Kinom

Američka preduzeća gube strpljenje sa Kinom

Strpljenje američkih rukovodilaca u vezi sa uslovima poslovanja u Kini je „iscrpljeno“ jer Peking nije uspeo da obezbedi predvidljivo i pošteno poslovno okruženje, upozorio je visoki zvaničnik u administraciji predsednika Džoa Bajdena.

Američka sekretarka za trgovinu Gina Raimondo kritikovala je tretman Kine prema američkim kompanijama u intervjuu za CBS njuz u nedelju, četiri dana nakon povratka sa putovanja u Peking. Uprkos tvrdnji o „napretku“ u pokušajima da se poprave zategnuti kinesko-američki ekonomski odnosi, ona je rekla da „ne može biti poverenja“ dok kineski zvaničnici ne ispune svoja obećanja da će se pozabaviti zabrinutošću Vašingtona.

„Želimo veliki i stabilan ekonomski odnos sa njima, ali oni moraju da igraju po pravilima“, rekao je Raimondo. „I uvek ćemo delovati u sopstvenom američkom interesu.

Raimondo je postao četvrti američki zvaničnik na visokom nivou koji je ovog leta otputovao u Peking dok Bajdenova administracija nastoji da popravi odnose koji su poslednjih godina narušeni sukobom Rusije i Ukrajine i rastućim tenzijama oko Tajvana. Ona je takođe prva američka sekretarka za trgovinu koja je vodila pregovore u Kini u poslednjih pet godina. Ona je tvrdila da je putovala zato što je kinesko poslovno okruženje postalo sve neprijateljskije prema američkim korporacijama, koje su poslednjih meseci bile izložene neosnovanim racijama i kaznama.

„Oni će doneti poslovnu odluku da posluju u drugim zemljama osim ako se to ne poboljša“, rekao je Raimondo. „I tako, bio sam vrlo jasan sa Kinom da to trebamo – strpljenje je na kraju među američkim poslovima. Njima je potrebno i zaslužuju predvidljivo okruženje i jednake uslove. I nadamo se da će Kina poslušati tu poruku kako bismo mogli da imamo stabilan, rastući komercijalni odnos.

Raimondo je rekla da „nije ništa zašećerila“ u svojim razgovorima sa kineskim liderima. Na primer, rekla je da je spomenula činjenicu da je njena e-pošta hakovana pre njenog puta u Peking. „Oni su sugerisali da nisu znali za to, i sugerisali su da to nije bilo namerno“, rekao je Raimondo u odvojenom intervjuu za CNN. „Ali mislim da je bilo važno da to stavim na sto i da im kažem da je teško izgraditi poverenje kada imate takve akcije.

Američka trgovinska carica je priznala da je Vašington u „žestokoj konkurenciji sa Kinom na svakom nivou“, ali je rekla za NBC njuz da se rivalitetom mora upravljati kako bi se izbegao sukob. Iako je insistirala na tome da SAD ne pokušavaju da se ekonomski „odvoje“ od Kine, ona je odbila apel Pekinga da se olakša kontrola izvoza naprednih poluprovodnika sa mogućim vojnim primenama.

„Nećemo prodati Kini najsofisticiranije američke čipove koje oni žele za svoj vojni kapacitet“, rekao je Raimondo za NBC njuz u nedelju. „Ali želim da budem jasan: i dalje ćemo nastaviti da prodajemo milijarde dolara čipova godišnje Kini jer velika većina čipova koji se prave nisu vodeća, vrhunska oštrica o kojoj govorimo.